Event Marketing Institute Sp. z o.o.
Iwonicka 3, 60-473 Poznań
NIP 7812066079
REGON 527890052
KRS 0001090243
REGON 527890052
KRS 0001090243
© 2024 Kalewski copy
Konkretna wiedza z marketingu B2B i event marketingu.
Bez lania wody, za to z instrukcją "jak to zrobić".
Bo teoria bez praktyki jest bezużyteczna.
Chcesz otworzyć własną firmę? Jeśli tak, to na pewno zależy Ci również na jak najskuteczniejszej strategii marketingowej. Zanim jednak wskoczysz w wir codziennej walki o klientów i zaczniesz inwestować w reklamy i promocję, zrób krok w tył i upewnij się, że zaraz nie popełnisz żadnego z powszechnych ruchów, które mogą prowadzić do wielkiej porażki…
„No ale na TikToku to musisz być!”, „Bez strony na Facebooku nawet nie startuj!”, „Załóż grupę i tam opowiadaj o sobie swoim potencjalnym klientom!”... Brzmi znajomo? Niejeden początkujący przedsiębiorca ulega pokusie zakładania kont na wszystkich mediach społecznościowych. Oczywiście, każda platforma charakteryzuje się czymś innym i do kogoś innego trafia. No właśnie! A do kogo chcesz trafić najbardziej? Zamiast próbować być mistrzem wszystkich social mediów, wybierz kanały, które pasują do Twojego biznesu, a przede wszystkim, są zbieżne z nawykami Twoich potencjalnych klientów. Wkładaj swoją energię i pieniądze w to, co ma sens. Na początek zatem zrób dobry research i zweryfikuj, czy dobrze znasz swoich odbiorców!
A skoro o odbiorcach już mowa, to wiedza o nich przyda Ci się nie tylko podczas wyboru social mediów, w ramach których chcesz się z nimi komunikować. Do nawyków, stylu życia i światopoglądu potencjalnego klienta powinieneś dostosować całą komunikację swojej marki. Idealny klient to taki, który Ci zaufa i zdecyduje się na Twoje usługi czy produkty. Pamiętaj, że nie każdy będzie tym zainteresowany i wcale nie o to chodzi, by dotrzeć do wszystkich! Sprecyzuj wizję idealnego klienta i to właśnie do niego komunikuj to, co robisz w ramach swojego biznesu.
Łatwo jest zaplątać się w taktykę i przeoczyć szerszy obraz. Podczas codziennych obowiązków zaplanuj czas na śledzenie kluczowych wskaźników wydajności (KPI), takich jak ruch na stronie internetowej, leady i konwersje. Dzięki uważności na dane zyskasz cenny wgląd w to, co działa, a co wymaga poprawy. Analityka jest kluczem do stworzenia powtarzalnych sukcesów, a nie jedynie jednorazowych zwycięstw.
Warto tworzyć dalekosiężne plany i wspaniałe wizje, ale podczas układania zadań w harmonogramie nie obejdzie się bez stanowczego zejścia na ziemię. Wiele małych firm niewłaściwie szacuje ilości czasu i wysiłku, jaki trzeba włożyć w przeprowadzenie nawet najprostszej kampanii. Upewnij się, że planujesz wystarczająco dużo czasu z wyprzedzeniem i nie odgryzasz więcej, niż możesz przeżuć.
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek przedsięwzięcia marketingowego, należy ustalić realistyczny budżet w oparciu o informacje, takie jak trendy historyczne i benchmarki branżowe. Warto porównać kilka ofert i na bieżąco dywersyfikować kanały oraz formy reklamy.
Dzisiejszy rynek jest bardzo zatłoczony – dlatego też musisz czymś się wyróżniać! Zadbaj o wyjątkowy wygląd strony internetowej oraz, charakterystyczne dla Twojego brandu, treści na social mediach. Przeanalizuj to, co w pozytywny sposób różni Cię od marek konkurencyjnych i uczyń to swoim atutem! Włóż dodatkowy wysiłek, aby upewnić się, że twoje kampanie będą wyróżniały się w tłumie.
Marketing treści jest jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie klientów, ale tylko wtedy, gdy za nim nadążasz! Jeśli regularne publikowanie w social mediach jest dla Ciebie wyzwaniem, możesz ustawić sobie przypomnienia lub poświęcać temu konkretnie określony czas w ciągu dnia pracy.
Nawet najładniejsza i najciekawsza strona internetowa niewiele zdziała, jeśli nie będzie dało się jej wygodnie przeglądać z poziomu mobile! Pamiętaj, że większość użytkowników internetu korzysta z niego na smartfonach. Brak optymalizacji może Cię drogo kosztować, jeśli weźmiesz pod uwagę zaangażowanie odbiorców i współczynniki konwersji.
Reklama może być skutecznym sposobem na zwiększenie widoczności, ale nie powinna stać się jedyną formą komunikacji. Upewnij się, że kontaktujesz się z potencjalnymi klientami na wiele sposobów, na przykład poprzez SEO i media społecznościowe. Pamiętaj, że budowanie autentycznego wizerunku marki to długotrwały proces, którego dźwignią nie mogą być jedynie działania płatne.
Utrzymywanie się na szczycie świadomości powinno być priorytetem dla każdego właściciela małej firmy. Warto zatem inwestować w programy lojalnościowe czy też rozdawanie nagród. Współczesny klient lubi, gdy do współpracy z nim podchodzi się indywidualnie, a produkty i usługi są w jak najwyższym stopniu spersonalizowane. Sprawdź, jakie masz możliwości w ramach swojego biznesu, aby odpowiadać na takie potrzeby i zadbać o to, by klient został z Tobą na długo! Oczywiście – otwieranie nowego biznesu niesie za sobą szereg decyzji do podjęcia. Każdy przedsiębiorca mógłby, na bazie swojej historii, opowiedzieć o pułapkach, które nie były widoczne z poziomu planowania biznesu, a okazały się przeszkodami w rozwoju firmy. Są jednak pewne uniwersalne zasady dotyczące tworzenia strategii marketingowej – i polecam się ich trzymać, by nie popełnić tych najpopularniejszych błędów!
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tworzenia i realizowania strategii marketingowej i eventmarketingowej, zapraszam Cię do przeczytania innych tekstów oraz zajrzenia do mojego podcastu i na kanał na YouTubie – @Wejście od zaplecza. Potrzebujesz indywidualnej konsultacji w sprawie strategii Twojej firmy? Sprawdź opcje kontaktu – link! Zapraszam!
Wyobraź sobie twój standardowy dzień w pracy. Przychodzi do ciebie przełożony i mówi: „Zorganizujmy…” (tu wstaw dowolne wydarzenie – szkolenie, jubileusz firmy lub spotkanie dla klientów). Ty już jednak wiesz, że słowo „zorganizujmy” oznacza, że to właśnie Ty wszystkim się zajmiesz! Będziesz organizować event!Jeśli słowo „event” wywołuje u ciebie dreszcze i masz ochotę krzyknąć: „Ale jak?!”, ten artykuł jest dla ciebie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Choć dla niektórych organizacja firmowych wydarzeń to przykry obowiązek, na każde wydarzenie możemy spojrzeć z szerszej perspektywy. Event może zdziałać wiele, ale tylko wtedy, gdy jest przemyślanym działaniem, a nie organizacją imprezy, bo „tak trzeba”, bo „zawsze tak było”, bo „trzeba się pokazać”.Pracę nad firmowym wydarzeniem warto rozpocząć od sięgnięcia po aktualną strategię bądź plan marketingowy firmy. Cele eventu powinny korespondować z celami zawartymi w tych dokumentach. Do zespołu planującego warto zaprosić przedstawicieli z działów personalnych, komunikacji wizerunku, a nawet sprzedaży. Jeśli nasza firma nie ma tak rozbudowanych struktur, planowanie powinno odbyć się w stałej współpracy z dyrektorem lub zarządem.
Event firmowy to doskonałe narzędzie do pozyskania partnerów biznesowych, umacniania z nimi relacji oraz pozyskiwania nowych klientów z grupy docelowej.Z punktu widzenia event marketingu, warto inwestować w aktywne spędzanie czasu z uczestnikami samego wydarzenia, aby osiągnąć założone cele. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych korzyści płynących z organizowanych eventów firmowych:Eventy firmowe to inwestycja, która w dalszej perspektywie może przynieść wymierne korzyści dla całego biznesu. Warto zadbać o atrakcje i program dostosowany do potrzeb uczestników, aby zapewnić im niezapomniane doświadczenia.Z punktu widzenia pracowników, eventy firmowe to okazja do integracji oraz budowania pozytywnego wizerunku marki wśród influencerów branży. Uczestnicy mogą aktywnie zaangażować się w event marketing, prezentując nowe produkty lub usługi.Event to również doskonała okazja do zbierania danych o uczestnikach, które można później wykorzystać do budowania relacji i pozyskiwania leadów. Warto zadbać o rejestrację gości oraz zbieranie informacji o nich w Internecie lub na samym evencie.Dobrze zorganizowany event firmowy to inwestycja, która w przyszłości może procentować wymiernymi korzyściami. Warto postawić na kreatywne rozwiązania, które pozwolą na efektywne osiągnięcie założonych celów i budowanie trwałych relacji z partnerami biznesowymi.
Inspiracją do naszych działań powinno być środowisko lokalne, potrzeby przedsiębiorstwa i konsekwentne realizowanie strategii marketingowej wizji i misji naszej organizacji. Szalenie ważne jest, aby eventy nie były oderwane od naszych codziennych potrzeb i problemów, z którymi mierzy się firma. Event nie ma być sztuką dla sztuki i po prostu rozrywką.Zespół pracujący przy tworzeniu strategii marketingowych oraz przy planowaniu eventów powinien składać się z różnobarwnych postaci reprezentujących różne działy. To gwarancja na to, że nikt nie będzie rozczarowany. Dajemy tym samym dpoczucie, że nasi pracownicy mają wpływ na kierunek rozwoju naszej firmy.Workiem inspiracji oraz źródłem obecnych trendów rynkowych na pewno będzie agencja. Jeśli więc postawimy na ten wybór, ułatwi to nam proces planowania – wówczas warto rozważyć włączenie przedstawiciela agencji już na samym początku. Pozwoli nam to również dokładniej oszacować budżet poszczególnych działań.
Tradycyjne kanały przestają wystarczać. To wydarzenia wywołują emocje, dzięki którym zwykły „odbiór” może zamienić się w przeżywanie i doświadczanie; np przez działania CSRowe
A co za tym idzie przyciągnięcie nowych klientów i wzrost poziomu sprzedaży;
W końcu wizerunek dobrego pracodawcy jest dziś na wagę złota!
Traktowanie eventu jako narzędzia wewnętrznego employer brandingu.
Wskaźniki efektywności (KPI) zależą od obranego celu eventu.Jeśli jest to rekrutacja – sukces zmierzymy na przykład liczbą złożonych aplikacji, jeśli wzrost sprzedaży – liczbą nowych klientów. Imprezę mająca zwiększyć świadomość marki na rynku możemy podsumować na podstawie wejść na stronę internetową bądź na podstawie wzmianek w social mediach. Za to od pracowników uczestniczących w wyjeździe szkoleniowym możemy dostać już bezpośredni feedback. Wskaźniki, którymi będziemy mierzyć skuteczność wydarzenia warto określić już na samym początku – na przykład na etapie tworzenia briefu.
Koordynacja wydarzenia to duże wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych pracowników działu HR, marketingu czy firm obsługujących klientów z zakresu public relations. Oczywiście, możemy podejść do tego zadania tak, jak do standardowego projektu – rozpisać jego cele, zadbać o budżet, przygotować harmonogram i rozdzielić zadania.
Samodzielna organizacja wydarzenia daje przestrzeń do rozwoju i stanowi nowe doświadczenie zawodowe, trzeba jednak pamiętać, że może zająć bardzo dużo czasu. Research lokalizacji, firm cateringowych, porównywanie cen open barów, dobór atrakcji, zgody prawne i ubezpieczenia – załatwienie tych spraw może być czasochłonne i jeśli nie robimy tego na co dzień, to do ostatniej chwili nie mamy gwarancji na to, że nasz wybór będzie tym najlepszym. Eventy rządzą się swoimi prawami, więc jeśli nie czujemy się w tej kwestii odpowiednio doświadczeni, pomóc nam mogą specjaliści.
Dobra agencja eventowa jest na wagę złota – nie tylko doradza, planuje i koordynuje twoje wydarzenie, pozostając z tobą w stałym kontakcie. Agencja ma być przede wszystkim partnerem, który ma nas chronić przed zbędnymi kosztami i informować o zagrożeniach, o których nie mieliśmy pojęcia. Przed wyborem takiego usługodawcy, warto sprawdzić jego doświadczenie. Zrealizowane przez agencję projekty nie tylko powiedzą nam więcej o tym, jaki firma ma status na rynku, ale i mogą inspirować podczas tworzenia koncepcji własnego wydarzenia. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Czym sugerować się przy wyborze agencji? Postawienie na agencję z pewnością zaoszczędzi nam czasu na etapie organizacyjnym, jednak musimy pamiętać, że na początku będziemy musieli zainwestować go więcej. Dobrze przygotowany brief, rozmowy pogłębiające, kilka spotkań – ważne, by być pewnym, że agencja rozumie nasze cele.
Twoja firma ma podpisać ważny kontrakt? Nic nie stoi na przeszkodzie, by to wydarzenie połączyć z konferencją prasową i zaprosić na nią lokalnych dziennikarzy. Masz za zadanie zrealizować z pracownikami charytatywne sadzenie drzew? Zaplanuj to podczas wyjazdu integracyjnego!Event marketing pozwala nam łączyć i realizować cele z wielu obszarów. Dzięki organizacji firmowych wydarzeń, możemy ze strategii marketingowej wycisnąć najwięcej esencji, a jednocześnie zaoszczędzić na budżecie. Kluczem jest przygotowanie się do tego na etapie planowania. Więcej na ten temat w tekście „Planowanie strategi eventmarketingowych krok po kroku” (cykl 4 artykułów).
Bez względu na to, czy przyjdzie ci samodzielna organizacja eventu krok po kroku czy z pomocą agencji, przede wszystkim: nie panikuj! 😉Planując wydarzenie stwórz harmonogram, listę zadań i zadbaj o podział zadań.
Znasz kogoś, kto po świętach mówiłby, że jest wypoczęty? Ja chyba nie! Sprzątanie, gotowanie, kupowanie prezentów, burzliwe dyskusje przy wigilijnym stole… Wszystko to potrafi bardzo zmęczyć. A przecież przerwa świąteczna ma być właśnie przerwą – od pracy, obowiązków i stresu… Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci naładować baterie przed początkiem nowego roku!
W 2019 roku Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad podawał, że prawie 40% Polaków nie potrafi podczas urlopu zapomnieć o pracy. Krótka przerwa świąteczna również temu nie sprzyja… Zamknięcie tego roku, ustalenie celów na nowy… Zdarza się, że myśli o przed- bądź o poświątecznych wyzwaniach zawodowych towarzyszą nam podczas świętowania (chociaż, czy celebrowanie czegokolwiek w takim napięciu można nazwać świętowaniem?). Tak naprawdę nie potrafimy, nie tylko w czasie świąt, po prostu odpoczywać. Biorąc pod uwagę jednak to, co wydarzyło się w tym roku (wybuch wojny, trudna sytuacja gospodarcza, pędząca inflacja… – można by jeszcze długo wymieniać zjawiska, które nas zmęczyły i przytłoczyły), odpoczynek należy nam się w tym roku szczególnie. Jeśli jednak od poniedziałku do piątku narażamy się na przebodźcowanie, żyjemy w ciągłym stresie i jesteśmy poddawani presji, nie możemy oczekiwać, że w nocy z piątku na sobotę nasz mózg wejdzie w tryb odpoczynku. To nie nastąpi od razu, na pstryknięcie palca, dlatego też warto stale inwestować swój wolny czas w budowanie głębokich, wysokojakościowych relacji z samym sobą oraz z najbliższymi.
Zamiast świąt w domu wyjeżdżasz na narty? Olewasz kilkudniowe stanie przy garnkach i pierogi zamawiasz z pobliskiej restauracji? Nie masz umytych okien i wcale Ci to nie przeszkadza? Ja powiedziałbym Ci – świetnie! Ciesz się tym wolnym czasem tak, jak chcesz! Niestety, rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana i, decydując się na takie „odważne” łamanie tradycji, możesz stać się ofiarą mało życzliwych docinek ze strony członków Twojej rodziny. Masz jednak prawo do własnej wizji świąt. Decyzja o tym, jak je spędzisz, należy tylko do Ciebie. Nie pozwól, by czyjaś presja stała się Twoją presją – to dodaje tylko niepotrzebnych nerwów, z których rzadko kiedy wynika coś dobrego. Zazwyczaj jedna strona jest po prostu sfrustrowana i odlicza czas do momentu powrotu do codzienności… Pamiętaj! Nie odpowiadasz za cudze emocje i oczekiwania! To ta osoba, która Cię ocenia musi sobie z nimi poradzić :).
Nie musisz przed świętami mieć umytych okien „dla Jezuska”. Nie musisz brać udziału w ogólnopolskim konkursie na największą liczbę ulepionych pierogów czy uszek. Nie musisz mieć posprzątanego całego domu ani zapraszać do niego ludzi, z którymi nie czujesz się dobrze! Nawet jeśli Twoja babcia się na Ciebie obrazi – nie musisz jechać do niej trzysta kilometrów na obiad w pierwsze święto. Naucz się sobie odpuszczać – to są Twoje dni wolne od pracy i nikt do niczego nie powinien Cię w tym czasie zmuszać (szczególnie Ty – bądź dla siebie wyrozumiały!).
Święta na kanapie przed telewizorem? Do takiej wizji brakuje tylko stołu uginającego się od ciężaru potraw, od którego trudno jest kogokolwiek odciągnąć… Efektywny odpoczynek to aktywny odpoczynek! Nie odpuszczaj treningu na siłowni, odwiedź pobliską pływalnię, zabierz dzieci na dłuższy spacer! A może, korzystając z wolnego wieczoru, poszukasz treningu na YouTubie i spróbujesz nowego sportu? „Zasiedzieć się” to żadna sztuka. W święta zrób zdrowy prezent dla swojego organizmu!
W końcu masz czas na to, by zrobić coś fajnego. Może w czasie świąt zniknie coś z Twojej „kupki wstydu” złożonej z ciągle odkładanych (oczywiście przez brak czasu) książek? Kochasz planszówki – zaproś znajomych i na nowo odkryjcie Wasze ulubione gry. Lubisz muzykować? Kto zabroni Ci wspólnego kolędowania po Pasterce albo zorganizowania świątecznego karaoke? Pod koniec roku obiekty kulturalne proponują specjalne seanse lub spektakle – może to dobry moment, by wybrać się do kina lub teatru? Do Twojej decyzji należy również to, gdzie spędzisz Boże Narodzenie. W internecie znajdziesz jeszcze oferty last minute na krótkie zagraniczne wypady! Jeśli lubisz podróżować – to czemu by nie teraz?
Kiedy ostatnio był w Twoim życiu czas „sam na sam”? Święta to dobry czas na włączeniu trybu samolotowego w telefonie i krótsze lub dłuższe odcięcie się od wszystkich „przeszkadzaczy”. Powiedz swoim bliskim, że wychodzisz na samotny spacer lub chcesz pobyć chwilę w samotności – na pewno to zrozumieją, a Ty zyskasz moment na oczyszczenie swoich myśli lub przepracowanie jakichś tematów w sobie.
Odnoszę wrażenie, że mamy coraz większą świadomość dotyczą tego, jak szkodliwe mogą być niepotrzebne komentarze i oceny przy wigilijnym stole. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa naruszać Twoich granic i sprawiać, że w święta poczujesz się niekomfortowo. Tematy dotyczące zakładania rodziny czy innych prywatnych stref nie powinny być wywoływane bez Twojej wyraźnej akceptacji.Nie zaczynaj rozmów od komentarzy, które (nawet jeśli nie masz takich intencji) mogą być odebrane uszczypliwie – nie pytaj, kiedy Twój rozmówca w końcu zdecyduje się na ślub czy znajdzie pracę. Nie jest to ani taktowne, ani potrzebne. Traktuj innych, jak chcesz, by Cię traktowano – przemyśl zadawane pytania i nie zmuszaj nikogo do odpowiedzi. Nie wiesz, czy pozornie błaha kwestia, czy decyzja nie wiąże się dla kogoś z mało pozytywnymi doświadczeniami.
Zamiast gotować po nocach, po prostu połóż się wcześniej spać. Nikomu nic się nie stanie, jeśli w tym roku będzie o jedną, dwie czy trzy potrawy mniej! Za to ktoś niewyspany i w kiepskim humorze może skutecznie popsuć ciepłą i świąteczną atmosferę… Najważniejsze jest to, by sobie po prostu pozwolić na odpoczynek i odpuścić pewne sprawy. Masz ochotę zostać w łóżku do 11? Zrób to! Są święta – możesz!
I na koniec – najważniejsze. Święta to nie jest dobry czas na nadrobienie zawodowych czy domowych obowiązków. Zaufaj mi, po tych kilku dniach docenisz wyłączenie komputera i odcięcie się od niezamkniętych przed Bożym Narodzeniem tasków. Naładuj baterie, spędź czas z bliskimi, poświęć im swoją uwagę, a po świątecznej przerwie wróć do biura i dokończ zaczęte tematy – już z nową energią.Już za chwilę będziemy życzyć sobie spokojnych, zdrowych i szczęśliwych świąt. Tak naprawdę to od Ciebie zależy, czy one właśnie takie będą. Masz wybór – możesz poddać się świątecznej presji i karmić swój stres poczuciem winy lub odpuścić, odłożyć pewne sprawy na bok i przez te kilka dni skupić się na tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Mam nadzieję, że dzięki tym kilku wskazówkom powrócisz do pracy z wypoczętym ciałem i oczyszczoną głową. Powodzenia!
Pandemia, jak nic innego nauczyła nas organizować eventy online, także te niecodzienne, jak chociażby firmową wigilię. Co wiemy dzisiaj na temat świątecznych form zdalnych? Czy ta forma może na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń w Twojej firmie? Przeczytaj o konkretnych pomysłach na zdalne Święta w pracy i wnioskach zbieranych przez prawie dwa lata – ta wiedza może Ci się przydać, nawet jeśli już dawno zapomniałeś o Covidzie!
Niestety, obserwując sytuację w Azji nie mamy pewności, czy SARS-COV-2 nie nawiedzi kolejny raz naszego miejsca pracy. Powody sanitarne nie są jednak jedynymi powodami, dla których część pracodawców zdecyduje się w tym roku na świąteczne spotkanie w formie zdalnej. W niektórych środowiskach pracy (na przykład wśród przedstawicieli branży IT lub innych, które opierają się głównie na pracy zdalnej) wydarzenia online weszły już do organizacyjnych standardów. Zebranie w jedno miejsce pracowników z różnych miast - funkcjonujących offline i online - bywa zbyt dużym wyzwaniem logistycznym. Spotkać się online dla takich zespołów jest po prostu wygodniej i, biorąc pod uwagę postpandemiczne przyzwyczajenia, nie jest to nienaturalne. Do tego dochodzi aspekt finansowy — wigilia online to znacznie mniejsze koszty niż impreza na sali, noclegi dla przyjezdnych itd.Jeśli jesteś w tym roku odpowiedzialny za przygotowanie zdalnego świątecznego spotkania, możesz opierać się na doświadczeniach innych - w końcu to nie pierwszy grudzień, w którym będą odbywały się takie wydarzenia. Wykorzystaj sprawdzone pomysły z poprzednich lat i przygotuj wyjątkową wigilię, na którą nie trzeba będzie wychodzić z domu!
Przywykliśmy do wideokonferencji, więc zdalne połączenie się na wigilijne spotkanie nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Złożenie życzeń i uroczyste podsumowanie roku może jednak nie wystarczyć, by wszyscy z zadowoleniem wyłączyli komputery i wrócili do przygotowań do świąt w domu… Co w takim razie możesz zorganizować w ramach wirtualnej wigilii firmowej?
i charyzmatycznego prowadzącego, który aktywizuje uczestników po drugiej stronie ekranu. Pamiętaj, że materiały do warsztatów muszą do wszystkich dotrzeć odpowiednio wcześnie!
Bez względu na to, czy nie możesz zorganizować wigilii stacjonarnej ze względów sanitarnych (szalejąca grypa i inne wirusy znacznie ograniczają nasze możliwości), czy jest to trudne ze względów logistycznych lub finansowych, nie rezygnuj ze świątecznej akcji dla Twojej firmy! Jeśli nie masz czasu na przygotowanie atrakcji online, ogranicz spotkanie do złożenia życzeń przez zarząd i drobnego upominku (nawet w formie vouchera dostarczonego online) – pracownicy na pewno docenią ten gest.
Decyzja o zorganizowaniu wigilii w formie stacjonarnej nie oznacza skreślenia zasad dotyczących pandemicznych obostrzeń. Nie chcemy w końcu, by wszyscy goście naszej imprezy się rozchorowali i Święta spędzili w łóżkach. Niestety – w dzisiejszych czasach zorganizowanie eventu dla wielu osób niesie za sobą takie ryzyko. Dlatego przed startem świątecznego spotkania:
Choć pandemiczne obostrzenia bywają zmorą każdego event managera, pozwalają także wyzwolić w nas kreatywność. Być może w tym roku nie odśpiewacie wspólnie kolędy przy stole, ale za to odkryjecie nowe talenty w ramach świątecznego projektu online? Magia świąt jest przecież nieograniczona! ;)
Najlepsza praca? Wielu z nas odpowie: taka, w której dużo się dzieje! Organizacja wydarzeń to ciągłe podnoszenie kompetencji, praca w zmieniających się warunkach i nowe wyzwania na każdym kroku. Teoretycznie każdy może dziś zacząć w tym kierunku karierę – nie trzeba mieć do tego ukończonych specjalnych studiów czy kursów. Zanim jednak zdecydujesz się wkroczyć do świata eventów, sprawdź, jak wygląda taka codzienność!
Z tego artykułu dowiesz się:
Myśląc event mamy przed oczami wielką festiwalową scenę, otwarcie igrzysk, konferencję naukową lub wyjazd firmowy na narty. To jednak tylko efekt końcowy wielo tygodniowego procesu, na który składają się różne elementy, oraz praca sztabu ludzi. Od pozyskania zlecenia (briefu), ustalanie szczegółów, harmonogramów, dobierania elementów, podwykonawców, tworzenia oferty graficznej, kosztorysów aż po procesowanie umowy i realizację a często i to nie jest końcem. Organizacją wydarzeń nie zajmują się wyłącznie agencje eventowe. Pracę jako Event Coordinator, Creative Manager, Event Planner czy Event Executive możesz zacząć w hotelu, klubie, domu kultury, organizacji turystycznej czy agencji marketingowej.W pocovidowym świecie eventy wracają do łask, ale wiele agencji właśnie przez COVID-19 zniknęło – sporo dobrych event managerów zmieniło pracę, a firmy kierunek swojej działalności. Nie ma na co czekać – odradzająca się branża cierpi na brak kreatywnych głów i rąk do pracy!
Decydując się na karierę eventowca, warto wziąć pod uwagę różnorodność projektów, które przyjdzie nam prowadzić. Często mówi się, że specjalista w tej branży musi znać się na wszystkim – i jest w tym ziarnko prawdy. Zdarza się, że jednego dnia organizujemy koncert charytatywny, a drugiego otwarcie salonu motoryzacyjnego. Aby dostosować koncepcję eventu do grupy docelowej, a podczas samej imprezy czuć się jak ryba w wodzie, dokładny research i uważne wsłuchiwanie się w potrzeby klienta trzeba postawić na pierwszym miejscu.
Dobry event manager to taki, który potrafi słuchać, sprawnie formułować myśli i skutecznie wcielać w życie wyniki pracy kreatywnej. Szczególnie podczas pierwszych tygodni pracy niezbędna jest umiejętność przyjmowania feedbacku od bardziej doświadczonych pracowników i otwartość na to, co nowe – w końcu pierwsze zadania, a potem samodzielne projekty, jak w każdej branży na początku, będą wywoływać stres bądź zwyczajne zagubienie w natłoku informacji.
Nikt nie oczekuje, że od razu zorganizujesz bal na pięćset osób – kompetencje organizacyjne przyjdą wraz ze zdobywaniem doświadczenia. Nowe informacje i nowe oczekiwania klientów nie znikną z upływem lat – każdy projekt to okazja do rozwoju swoich umiejętności. Każdy projekt to także ryzyko pomyłek, błędów i czynników, na które najzwyczajniej w świecie nie mamy wpływu. To właśnie dlatego tak cenna jest umiejętność improwizacji i szybkiego reagowania na nieprzewidziane sytuacje.Decydując się na pracę w agencji, możesz mieć do czynienia z różnymi modelami pracy. W jednej z firm będziesz mieć odpowiedzialność od A do Z, czyli od pozyskania klienta aż po realizację, w innej natomiast twoim zadaniem będzie jedynie wycinek wydarzenia, na przykład kreacja czy strategia.
Bez względu jaki model pracy przyjmuje agencja na początku będzie dużo szukania:
To szukanie przekłada się na szeroką wiedzę. Z czasem będziesz coraz mniej szukać, a coraz więcej wiedzieć, a przygotowanie sensownej oferty zajmie Ci dużo mniej czasu.
Lubisz podróżować? Świetnie! Jeśli chcesz pracować w branży eventowej, to tego ci na pewno nie zabraknie! Zaprzyjaźnij się z samochodem – przyda ci się nie tylko, by przedostać się z miasta A do miasta B, ale i przewieźć najważniejsze rzeczy na organizowaną imprezę. W końcu nie przygotujemy firmowego pikniku bez rzutnika i projektora (a, i bez dostępu do prądu też się nie uda 😉).
Wyjeżdżać będziesz również na spotkania z klientami oraz wizje lokalne (czasem na płytach lotnisk, plażach, a nawet szczerym polu). Hotele, sale konferencyjne, kina czy hale targowe – te wszystkie miejsca trzeba zobaczyć, by móc wyobrazić sobie i dobrze zaplanować event. Zatem poza miłością do podróży i kierownicy, w tej branży przydaje się także wyobraźnia przestrzenna!
Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowanych min klientów, musimy zadbać o szczegóły. Każde wydarzenie to kilkadziesiąt (jak nie kilkaset!) rzeczy do załatwienia przed samym eventem – spięcie budżetu, zadbanie o bezpieczeństwo i ochronę, przygotowanie scenariusza imprezy i tak dalej, i tak dalej. Hotel, catering, muzyka – to puzzle, a ich złożeniem w całość zajmuje się właśnie event manager. Za każdym razem możemy jednak trafić na inne elementy układanki – wymagania klientów są bardzo różne, a jeden projekt to czasami kilka miesięcy intensywnych przygotowań. To, co charakteryzuje pracę w eventach to dynamiczne tempo, ale i ogromna różnorodność realizowanych projektów.
Eventy to praca dla ludzi spontanicznych, ale nie jest to praca na spontanie. W tej branży doskonale odnajdą się osoby kreatywne, elastyczne i dynamiczne, ale tylko wtedy, gdy będą jednocześnie dobrze zorganizowane i skrupulatne. Eventy nie wybaczają błędów. To estetyka i dbałość o szczegóły są tym, na co goście zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Dlatego lepiej jest zainwestować więcej godzin w dobrze przygotowany plan działań niż świecić oczami i palić się ze wstydu przed klientem, bo zapomnieliśmy o jednym ważnym elemencie.
Zadaniowy tryb pracy to nie jedyna kwestia, o której warto pamiętać przed wyborem tego zawodu. Każdy event to projekt, który wymaga sprawnego zarządzania grupą ludzi. Event manager to dyrygent koordynujący pracą ogromnej orkiestry. W jej skład wchodzą m.in.: technicy budujący scenę, makijażystki, hostessy, dźwiękowcy, catering, barmani, fotografowie, tancerzy i specjaliści od social mediów. Nad jednym eventem mogą pracować setki osób – umiejętności liderskie i komunikacyjne to podstawa!
Jeśli masz już ekipę, zaakceptowany budżet, rozdzielone zadania i rozpisany plan nie pozostaje nic innego, jak zacząć tworzyć coś niesamowitego! W tym zawodzie wiele zależy od ciebie. Duża odpowiedzialność wiąże się jednak z dużą satysfakcją na koniec projektu. Energia, nawzajem napędzający się ludzie i poczucie sukcesu, gdy zgasną ostatnie światła – to właśnie takie rzeczy sprawiają w tym zawodzie największą frajdę!
W karierze event managera musisz liczyć się z pracą z wieloma ludźmi o różnych charakterach i temperamentach. Twoi pracodawcy będą wymagali od ciebie multizadaniowości i gotowości na ciągły rozwój. To praca, która przynosi ogromną satysfakcję, ale niesie za sobą także sporo wyrzeczeń (spowodowanych na przykład wieloma wyjazdami służbowymi).
Podsumowując, warto sprawdzić swoich sił w branży eventowej, jeśli jesteś osobą, która:
Jesteś na początku kariery zawodowej i chcesz sprawdzić, czy nadajesz się do organizacji wydarzeń? Sposobów na start jest kilka:
Zanim rzeczywistość zmieni się w błyszcząco-czerwono-złotą, a z głośników ze wszystkich stron zaśpiewa nam Mariah Carey, warto przemyśleć organizację tegorocznej Wigilii w Twojej firmie. To w końcu jedyna taka impreza w roku – odpowiednie przygotowanie i dostosowanie atrakcji do oczekiwań uczestników pozwoli zapamiętać ją na długo!
Zanim zaczniesz załatwiać kwestie organizacyjne, zastanów się (najlepiej ze swoim zespołem!), po co tak naprawdę chcecie zorganizować świąteczne spotkanie i czego od niego oczekujecie. Warto zadać sobie pytania o cele, o to, co chcielibyśmy, by uczestnicy z tej imprezy zapamiętali i jak się na niej czuli. Od poprzedniej Wigilii firmowej minął prawie rok – przemyśl, jakie wnioski można wyciągnąć z przeszłości. W okresie Bożego Narodzenia mało osób zdecyduje się na udzielanie negatywnego feedbacku – dziś, na chłodno, możesz o tamtą imprezę szczegółowo wypytać. Wszystko po to, by wiedzieć, jakich błędów nie popełniać i co można dzisiaj zorganizować lepiej. Zapytaj swoich kolegów i koleżanki o to, czy chcą uczestniczyć w wyborze miejsca i atrakcji. A może wolą mieć niespodziankę? Najważniejsze, by podczas przygotowań do tak ważnego wydarzenia nikt nie czuł się pominięty!
Zebrane informacje w poprzednim kroku doskonale podpowiedzą Ci, jaką formę powinno przyjąć Twoje wydarzenie. Czy będzie to spotkanie przy tradycyjnym wigilijnym stole? Z łamaniem się opłatkiem? A może X-mas Party w klubie? A może w ogóle zrezygnować ze stacjonarnej imprezy i zorganizować kilkudniową wycieczkę z atrakcjami? Jak to mówią, sky is the limit! To, co ważne to spójność wszystkich elementów tego eventu. Możemy zdecydować się na bardzo formalny klimat i spotkanie przy barszczu z uszkami w restauracji lub spróbować czegoś w innym stylu – świątecznego karaoke czy jakiś elementów grywalizacji, a nawet konkursu na najbrzydszy świąteczny sweter na imprezie. Jeśli w firmie stawia się na sport, dobrym pomysłem będzie organizacja mikołajkowego biegu. Wigilii mogą towarzyszyć także warsztaty, które czegoś nas nauczą – na przykład kreatywnego pakowania prezentów, zdobienia bombek bądź robienia świątecznych kartek. Żadna forma pracowniczej Wigilii nie jest zła. Musi być tylko dobrana do potrzeb i oczekiwań uczestników. Rodzinne spotkanie ze Świętym Mikołajem, który przyniesie najmłodszym prezenty? Ono też jest okey!
Jeśli wiesz już, w jakim klimacie chcecie się bawić, to nadszedł czas na wybór miejsca Waszego spotkania. Możesz zaaranżować przestrzeń na terenie Waszego zakładu pracy, w sali konferencyjnej czy na stołówce albo zdecydować się na wynajem sali lub przestrzeni w hotelu czy restauracji. Wówczas musisz być gotowy na dopracowanie wielu elementów, ale możesz także zdać się na wsparcie specjalistów, którzy, szczególnie w okresie przedświątecznym, organizację firmowych Wigilii mają w małym palcu. Kiedy powinno organizować się takie spotkania? Ani za wcześnie – to wydarzenie akurat musi zostać zorganizowane w okolicy Bożego Narodzenia, ani za późno – weź pod uwagę, że niektórzy będą przed Świętami planowali urlop. Jeśli chcesz wynająć salę, lokalu szukaj z dużym wyprzedzeniem – w tym czasie będą mocno oblegane!
Organizując imprezę, buduj napięcie. Spraw, by wszyscy czekali na firmową Gwiazdkę! Nastawienie pracowników jest kluczowe, dlatego informuj ich o wszelkich szczegółach odpowiednio wcześnie. Może warto, by byli oni nie tylko gośćmi na Wigilii, ale i w jakiejś części współorganizatorami tego eventu? Przecież możesz ich poprosić o przygotowanie jakiegoś elementu albo przyjście ubranym na przykład na czerwono. Kiedy czujemy się zaangażowani, bardziej nam zależy – a w przypadku takiej imprezy powinno wszystkim zależeć na dobrej atmosferze i znakomitej zabawie. To w końcu Święta – najlepszy czas w roku!Zadbaj o komunikację wizualną, utwórz wydarzenie na Facebooku, a na samym evencie zorganizuj ściankę do zdjęć ze świątecznymi gadżetami. Niech w sieci będzie głośno o Waszym spotkaniu! Przemyśl również sprawę gości specjalnych – czy chcecie bawić się tylko we własnym gronie? A może takie spotkanie jest okazją do zaproszenia kogoś z zewnątrz, na przykład wieloletnich partnerów?
Końcówka roku sprzyja podsumowaniom. Firmową wigilię można połączyć z rozdaniem wyróżnień i nagród. W ramach rozdawania upominków – czy to pracownikom czy partnerom, warto sprawdzić panujące trendy. Kilka pomysłów na prezenty pod choinkę:
W okresie świątecznym otwierają się nam serca. To czas różnych akcji charytatywnych, w które jako firma możecie się zaangażować. Zaproponuj akcję dodatkową do Waszego świątecznego spotkania – wsparcie organizacji non-profit, domu dziecka czy lokalnego schroniska dla zwierząt. Taka akcja często okaże się bardziej pożądana przez pracowników niż wydawanie pieniędzy na prezenty dla każdego z nich. Sama pracownicza Wigilia może być już zorganizowana w ramach pomagania innym. Wspólny wolontariat, gotowanie dla potrzebujących czy praca w magazynie Szlachetnej Paczki może połączyć członków Twojego zespołu lepiej niż niejedna impreza!
Na koniec warto wspomnieć o tym, że każde wydarzenie firmowe warto ewaluować, to znaczy sprawdzać, jak się podobało i co można poprawić w przyszłości. Feedback możesz uzyskać w kreatywny sposób – ściśle powiązany z klimatem wydarzenia, jakie przyszło Ci organizować. Może to być rozmowa z pracownikami, ankieta, wykorzystanie strony internetowej zbierającej opinie, a nawet grywalizacja! Wigilia pracownicza to często jedno z ważniejszych zadań działu HR w grudniu. Jeśli do organizacji tego wydarzenia podejdziemy trochę bardziej kreatywnie, zdobędziemy feedback po zeszłorocznym spotkaniu i postawimy na dostosowanie eventu do potrzeb pracowników, może okazać się, że tym razem nie będzie to nudny obowiązek, a coś, co przyniesie “employer brandingowe” i długofalowe efekty dla całej firmy. W końcu to magiczny czas Świąt! 😉
Wyobraź sobie twój standardowy dzień w pracy. Przychodzi do ciebie przełożony i mówi: „Zorganizujmy…” (tu wstaw dowolne wydarzenie – szkolenie, jubileusz firmy lub spotkanie dla klientów). Ty już jednak wiesz, że słowo „zorganizujmy” oznacza, że to właśnie Ty wszystkim się zajmiesz!Jeśli słowo „event” wywołuje u ciebie dreszcze i masz ochotę krzyknąć: „Ale jak?!”, ten artykuł jest dla ciebie!Dowiesz się w nim:
Koordynacja wydarzenia to duże wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych pracowników działu HR, marketingu czy firm obsługujących klientów z zakresu public relations. Oczywiście, możemy podejść do tego zadania tak, jak do standardowego projektu – rozpisać jego cele, zadbać o budżet, przygotować harmonogram i rozdzielić zadania. Samodzielna organizacja wydarzenia daje przestrzeń do rozwoju i stanowi nowe doświadczenie zawodowe, trzeba jednak pamiętać, że może zająć bardzo dużo czasu. Research lokalizacji, firm cateringowych, porównywanie cen open barów, dobór atrakcji, zgody prawne i ubezpieczenia – załatwienie tych spraw może być czasochłonne i jeśli nie robimy tego na co dzień, to do ostatniej chwili nie mamy gwarancji na to, że nasz wybór będzie tym najlepszym. Eventy rządzą się swoimi prawami, więc jeśli nie czujemy się w tej kwestii odpowiednio doświadczeni, pomóc nam mogą specjaliści.Dobra agencja eventowa jest na wagę złota – nie tylko doradza, planuje i koordynuje twoje wydarzenie, pozostając z tobą w stałym kontakcie. Agencja ma być przede wszystkim partnerem, który ma nas chronić przed zbędnymi kosztami i informować o zagrożeniach, o których nie mieliśmy pojęcia. Przed wyborem takiego usługodawcy, warto sprawdzić jego doświadczenie. Zrealizowane przez agencję projekty nie tylko powiedzą nam więcej o tym, jaki firma ma status na rynku, ale i mogą inspirować podczas tworzenia koncepcji własnego wydarzenia. Postawienie na agencję z pewnością zaoszczędzi nam czasu na etapie organizacyjnym, jednak musimy pamiętać, że na początku będziemy musieli zainwestować go więcej. Dobrze przygotowany brief, rozmowy pogłębiające, kilka spotkań – ważne, by być pewnym, że agencja rozumie nasze cele.
Choć dla niektórych organizacja firmowych wydarzeń to przykry obowiązek, na każde wydarzenie możemy spojrzeć z szerszej perspektywy. Event może zdziałać wiele, ale tylko wtedy, gdy jest przemyślanym działaniem, a nie organizacją imprezy, bo „tak trzeba”, bo „zawsze tak było”, bo „trzeba się pokazać”. Pracę nad firmowym wydarzeniem warto rozpocząć od sięgnięcia po aktualną strategię bądź plan marketingowy firmy. Cele eventu powinny korespondować z celami zawartymi w tych dokumentach. Do zespołu planującego warto zaprosić przedstawicieli z działów personalnych, komunikacji wizerunku, a nawet sprzedaży. Jeśli nasza firma nie ma tak rozbudowanych struktur, planowanie powinno odbyć się w stałej współpracy z dyrektorem lub zarządem. Najczęstsze powody organizacji wydarzeń w firmie:
Najpopularniejsze cele event marketingu:
Wskaźniki efektywności (KPI) zależą od obranego celu eventu. Jeśli jest to rekrutacja – sukces zmierzymy na przykład liczbą złożonych aplikacji, jeśli wzrost sprzedaży – liczbą nowych klientów. Imprezę mająca zwiększyć świadomość marki na rynku możemy podsumować na podstawie wejść na stronę internetową bądź na podstawie wzmianek w social mediach. Za to od pracowników uczestniczących w wyjeździe szkoleniowym możemy dostać już bezpośredni feedback. Wskaźniki, którymi będziemy mierzyć skuteczność wydarzenia warto określić już na samym początku – na przykład na etapie tworzenia briefu.
Twoja firma ma podpisać ważny kontrakt? Nic nie stoi na przeszkodzie, by to wydarzenie połączyć z konferencją prasową i zaprosić na nią lokalnych dziennikarzy. Masz za zadanie zrealizować z pracownikami charytatywne sadzenie drzew? Zaplanuj to podczas wyjazdu integracyjnego! Event marketing pozwala nam łączyć i realizować cele z wielu obszarów. Dzięki organizacji firmowych wydarzeń, możemy ze strategii marketingowej wycisnąć najwięcej esencji, a jednocześnie zaoszczędzić na budżecie. Kluczem jest przygotowanie się do tego na etapie planowania.
Inspiracją do naszych działań powinno być środowisko lokalne, potrzeby przedsiębiorstwa i konsekwentne realizowanie strategii marketingowej wizji i misji naszej organizacji. Szalenie ważne jest, aby eventy nie były oderwane od naszych codziennych potrzeb i problemów, z którymi mierzy się firma. Event nie ma być sztuką dla sztuki i po prostu rozrywką. Zespół pracujący przy tworzeniu strategii marketingowych oraz przy planowaniu eventów powinien składać się z różnobarwnych postaci reprezentujących różne działy. To gwarancja na to, że nikt nie będzie rozczarowany. Dajemy tym samym dpoczucie, że nasi pracownicy mają wpływ na kierunek rozwoju naszej firmy. Workiem inspiracji oraz źródłem obecnych trendów rynkowych na pewno będzie agencja. Jeśli więc postawimy na ten wybór, ułatwi to nam proces planowania – wówczas warto rozważyć włączenie przedstawiciela agencji już na samym początku. Pozwoli nam to również dokładniej oszacować budżet poszczególnych działań.
Bez względu na to, czy przyjdzie ci zorganizować event samodzielnie czy z pomocą agencji, przede wszystkim: nie panikuj! 😉 Planując wydarzenie stwórz harmonogram, listę zadań i zadbaj o podział zadań. Zanim jednak przejdziesz do organizowania wydarzenia odpowiedz sobie na 5 pytań:
Wszystko już wiesz? To do dzieła! Powodzenia!
Pandemia, jak nic innego nauczyła nas organizować eventy online, także te niecodzienne, jak chociażby firmową Wigilię. Co wiemy dzisiaj na temat świątecznych form zdalnych? Czy warto organizować Wigilię pracowniczą, jeśli nie możemy spotkać się stacjonarnie? Przeczytaj o konkretnych pomysłach na pandemiczne Święta w pracy i wnioskach zbieranych przez prawie dwa lata – ta wiedza może Ci się jeszcze przydać!
Chociaż mogłoby się wydawać, że powoli zapominamy o maseczkach, dezynfekcji i codziennej liczbie zachorowań, nie mamy pewności, czy i tej zimy SARS-COV-2 nie nawiedzi kolejny raz naszego miejsca pracy. Wyobraź sobie sytuację, w której przygotowujesz firmową Wigilię – kolację w biurze z licznymi atrakcjami. Kilka dni przed wydarzeniem okazuje się, że spora część zespołów została wysłana na kwarantannę – właśnie ze względu na liczne zachorowania pracowników na COVID-19. W takim wypadku masz kilka możliwości – zaprosić na wydarzenie jedynie w pełni zdrowych pracowników (najlepiej, gdyby wykonali test przed przybyciem), odwołać całkowicie tegoroczne spotkanie, przesunąć je na inny termin lub… zorganizować tę imprezę zdalnie! Ta ostatnia opcja wiąże się z organizacyjnymi wyzwaniami, które jednak nie są nie do ogarnięcia. Twój plan B może być oparty na doświadczeniach innych. Wykorzystaj sprawdzone pomysły z poprzednich lat i przygotuj wyjątkową Wigilię, na którą nie trzeba będzie wychodzić z domu!
Przywykliśmy do wideokonferencji, więc zdalne połączenie się na wigilijne spotkanie nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Złożenie życzeń i uroczyste podsumowanie roku może jednak nie wystarczyć, by wszyscy z zadowoleniem wyłączyli komputery i wrócili do przygotowań do Świąt w domu… Co w takim razie możesz zorganizować w ramach wirtualnej Wigilii firmowej?
Bez względu na to, jaka sytuacja spotka Cię jako organizatora firmowej Wigilii, nie warto całkowicie z niej rezygnować. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie atrakcji online, ogranicz spotkanie do złożenia życzeń przez zarząd i drobnego upominku (nawet w formie vouchera dostarczonego online) – pracownicy na pewno docenią ten gest.
Decyzja o zorganizowaniu Wigilii w formie stacjonarnej nie oznacza skreślenia zasad dotyczących pandemicznych obostrzeń. Nie chcemy w końcu, by wszyscy goście naszej imprezy się rozchorowali i Święta spędzili w łóżkach. Niestety – w dzisiejszych czasach zorganizowanie eventu dla wielu osób niesie za sobą takie ryzyko. Dlatego przed startem świątecznego spotkania:
Choć pandemiczne obostrzenia bywają zmorą każdego event managera, pozwalają także wyzwolić w nas kreatywność. Być może w tym roku nie uda się odśpiewać wspólnie kolędy przy stole, ale za to odkryjecie nowe talenty w ramach świątecznego projektu online? Magia Świąt jest przecież nieograniczona! 😉
Nie czekaj na Rudolfa! Najwyższa pora zająć się przygotowaniami do Gwiazdki. A skoro Gwiazdka – to prezenty. Jeśli jesteś w tym roku odpowiedzialny za wymyślenie upominków dla pracowników Twojej firmy, czeka Cię nie lada wyzwanie! Coś niesztampowego? Zabawnego? A może z kategorii premium?
Mam dla Ciebie listę 50. niebanalnych pomysłów, które możesz dostosować do specyfiki swojej branży i osobowości ludzi, z którymi pracujesz na co dzień:
Taką listę można by jeszcze długo uzupełniać… To jednak Ty znasz ludzi, dla których przygotowujesz świąteczne niespodzianki. Wybierz prezenty, które będą pasować do kultury organizacyjnej Twojej firmy i sprawią, że pracownicy poczują się w tym wyjątkowym czasie wyróżnieni.
Prezenty świąteczne dla pracowników to dla firm ważny sposób na okazanie im uznania i docenienie ciężkiej pracy zespołu. Niezależnie od tego, czy chodzi o drobne upominki dla pracowników, czy o coś bardziej znaczącego, prezenty mogą pomóc w budowaniu morale i wspierać pozytywne relacje między pracodawcą a pracownikami. Wiemy, że znalezienie odpowiedniego prezentu nie zawsze jest łatwe. Dlatego warto poświęcić chwilę na poznanie swoich pracowników, aby znaleźć coś niebanalnego - i uniknąć żenujących pomyłek!Nie zapomnij o czynniku zabawy! Śmieszne prezenty dla pracowników zawsze się sprawdzają. Odrobina humoru lub kreatywności sprawi, że prezenty zostaną zapamiętane i docenione.W końcu Boże Narodzenie to czas świętowania, więc upewnij się, że wprowadzisz trochę radości do prezentów firmowych!
Kreatywność w świątecznym obdarowywaniu nie ma granic. Świadczenia pozapłacowe to prezenty lub dodatki, które nie są częścią wynagrodzenia pracownika, takie jak elastyczne godziny pracy, praca zdalna czy dodatkowe dni urlopu ale nie tylko...Może to być wszystko, od własnoręcznie upieczonego świątecznego ciasta przez Prezesa przez dodatkowy czas wolny aż po podróże zagraniczne. Jednym ze sposobów, aby upewnić się, że te benefity zostaną dobrze przyjęte, jest powiązanie ich z istniejącą kulturą pracy.Przykłady świątecznych benefitów dla Twojego zespołu:
Kluczowym wnioskiem dla pracodawców jest znalezienie sposobu na to, aby sezon świąteczny był niezapomniany i satysfakcjonujący dla ich pracowników. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyjścia zespołowe, czy elegancki prezent dla pracownika, każdy rodzaj wysiłku pomoże stworzyć bardziej zgraną i zmotywowaną siłę roboczą - co w ostatecznym rozrachunku zawsze się opłaca.
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pomysł zorganizowania świątecznego eventu w siedzibie firmy nie spotka się z natychmiastowym entuzjazmem ze strony pracowników. Sprawdź, co możesz zrobić, by przygotować Wigilię w biurze, która będzie wspominana przez cały następny rok – oczywiście w samych superlatywach!
Wigilia pracownicza ma być ważnym wydarzeniem, kojarzącym się z ciepłą atmosferą i dobrą zabawą – miłym i nieformalnym spotkaniem z ludźmi, z którymi na co dzień pracujemy. No właśnie – „na co dzień pracujemy”! Niechęć do pójścia na taką imprezę w firmie może wynikać z potrzeby zmiany otoczenia – właśnie ze względu na tę wyjątkową okazję. Surowe biuro przypomina o obowiązkach, niezamkniętych taskach i konieczności powrotu do niego rano.Jeśli dotychczas przyzwyczailiśmy naszych pracowników do wystawnych grudniowych przyjęć w restauracji bądź „Christmas Party” w klubie, pomysł na tegoroczną Wigilię w siedzibie firmy wydaje się co najmniej dziwny. Koncepcja takiego świętowania może kojarzyć się ze sporym obcięciem kosztów i zorganizowaniem tego wydarzenia o wiele skromniej, niż w poprzednich latach. Do tego dochodzi obawa, że biurze nie poczujemy swobodnie, impreza skończy się szybko, a całe spotkanie zostanie zapamiętane jako sztywne i nudne… Brzmi jak katastrofa? To będzie katastrofa! Chyba, że podejdziemy do tego tematu kreatywnie, z pomysłem i… otwartą głową!
W biurze nie musi znaczyć „nudniej”, „gorzej” czy „skromniej”. To głównie od Ciebie – organizatora – zależy, jak finalnie będzie. Być może okaże się, że Wigilia w firmie będzie o wiele bardziej udana niż te poprzednie – w lokalach czy barach. W końcu na udany event wpływa o wiele więcej czynników niż samo miejsce wydarzenia. Liczy się forma spotkania, atrakcje i atmosfera. A atmosferę tworzą ludzie – i o nich i ich komfort warto zadbać na samym początku organizowania firmowej Wigilii. Przede wszystkim spraw, by ten event był dostosowany do potrzeb i oczekiwań odbiorców – pracowników. Z wyprzedzeniem poinformuj o dacie i miejscu spotkania. Pamiętaj, że w okresie przedświątecznym wiele osób decyduje się na urlop, więc, jeśli jest to możliwe, termin powinien być ustalony odpowiednio wcześnie i wspólnie. Zapytaj swoich współpracowników o to, jaki charakter powinien obrać ten event – co podobało im się najbardziej w zeszłym roku, a z czego woleliby zrezygnować. Umiejętność uważnego słuchania jest na tym etapie niezwykle przydatna!
Jeśli wiesz już kiedy organizujesz Wigilię, nadszedł czas na zajęcie się tym, nieco problematycznym czynnikiem, jakim jest miejsce. Zweryfikuj, która przestrzeń biurowa sprawdzi się w ramach tego eventu najlepiej. Czy Twoi pracownicy będą czuli się dobrze w sali konferencyjnej, która kojarzy się ze szkoleniami i spotkaniami zespołów? Co możesz zrobić, by zmienić jej formalny wygląd? Choinka? Ozdoby? A może by tak na czas Wigilii schować gdzieś wszystkie sprzęty elektroniczne i inne, kojarzące się z pracą? Sprawdź, jakie masz możliwości, by biuro na ten jeden dzień zmieniło swój charakter! Pamiętaj również, że przygotowania do Świąt możesz zacząć o wiele wcześniej. Wieniec bożonarodzeniowy na drzwiach, lampki na open spacie czy kreatywne wykorzystanie kalendarza adwentowego to małe akcenty, które budują klimat jeszcze przed samą Wigilią. Kolejny krok to ustalenie dress codu, który także zbuduje atmosferę tego spotkania. W tym temacie również mamy pewną swobodę – w końcu nie wychodzimy nigdzie na zewnątrz. Możesz na przykład zaproponować konkurs na najbrzydszy świąteczny sweter. Jeśli pracownicy zwykle ubierają się bardzo formalnie, ich kiczowate, świecące czy kolorowe przebrania zostaną na pewno na długo zapamiętane! Możesz oczywiście z dress codu zrezygnować, albo – jak niemalże wszystko – skonsultować ten pomysł z zespołem!Dalej czeka Cię zamówienie cateringu, zadbanie o odpowiednią liczbę krzeseł przy stołach i… zaplanowanie atrakcji! Spotkanie w biurze może przybrać najróżniejsze formy, do których możesz dobierać pasujące aktywności. Uroczysta kolacja z dzieleniem się opłatkiem czy event dla całych rodzin ze Świętym Mikołajem w roli wodzireja to nie wszystko, co jesteś w stanie zaproponować swojej firmie w ten wyjątkowy dzień!
Jeśli podstawowe sprawy są zapięte na ostatni guzik, warto zająć się dopieszczaniem naszego eventu i wprowadzeniem elementów, które zachwycą nawet firmowego „Grincha”. Tak naprawdę niewiele nas ogranicza, a każdy pomysł na atrakcyjną Wigilię firmową dostosowujemy do warunków biurowych. Co można zorganizować w ramach firmowych Świąt?
Warto także pamiętać o tym, że imprezę zawsze można przenieść do baru i after party spędzić już w mniej oficjalnym klimacie.
Choć zorganizowanie świątecznego spotkania w siedzibie firmy wiąże się z wyzwaniami, jest szansa, że przyniesie wiele korzyści. Może dzięki temu jednemu, wspólnemu wieczorowi w biurze zbudujemy w naszym zespole relacje, które będą owocowały podczas przyszłych zadań i projektów? Skoro w biurze możemy dobrze się bawić i spędzać wartościowo czas, to może uda się tę energię i flow przenieść na spotkania biznesowe? Poza tym, Wigilia w biurze to:
Oczywiście – zorganizowanie świątecznego spotkania w biurze może nieść za sobą pewne logistyczne wyzwania. Okazuje się jednak, że nie wymaga ogromnego nakładu pracy. Jeśli w odpowiednim terminie zaplanujemy wydarzenie na podstawie potrzeb i oczekiwań gości, to sama organizacja może być dla nas czystą przyjemnością!A co po Wigilii? Zanim wszyscy odpłyną już myślami do zadań na nowy rok, warto naszą imprezę zewaluować. Zebrane opinie pozwolą na organizację lepszej imprezy w przyszłości. Czy kolejny raz w biurze? To się okaże po wrażeniach uczestników! Powodzenia!
Dołącz do społeczności świadomych marketerów i otrzymaj pakiet bonusów za darmo! 🎉 Co 2 tygodnie wyślemy Ci też newsletter pełen konkretnych inspiracji z obszaru marketingu doświadczeń.