logo kalewski

+48 530 335 006 / hello@kalewski.com

BLOG

Event marketing w 2023 roku – 5 trendów, które musisz znać!

Event Marketing - przyszłość branży w najbliższym czasie

Ostatnie lata to dla zajmujących się event marketingiem istny rollercoaster! W końcu wywołane pandemią lockdowny i ograniczenia najbardziej dotknęły właśnie branżę eventową. Choć już w minionym roku mogliśmy zaobserwować powrót do organizowania wydarzeń stacjonarnych, to najbliższe kilkanaście miesięcy może przynieść o wiele więcej niż tylko wielkie odrodzenie się branży. Trudno jest przewidywać i gdybać, ale poniżej znajdziesz kilka słów na temat tego, co już od jakiegoś czasu przejawia się w świecie eventów. Bądź na bieżąco z nowościami – sprawdź trendy!

Spotykajmy się „na żywo”!

Teamsy, webinary i szkolenia online przejdą do historii? Na pewno nie, bo za bardzo się do nich przyzwyczailiśmy. Musimy być jednak gotowi na to, że społeczeństwo spragnione jest udziału w tak zwanych wydarzeniach osobistych. Zmęczeni spotkaniami wirtualnymi i hybrydowymi, potrzebujemy dostarczać sobie emocji i doświadczeń wywoływanych energią spotkań w świecie rzeczywistym. Ale pamiętajmy też o tym, że odbiorcy naszych realizacji oczekują niepowtarzalnych doświadczeń. Dlatego też powinno zacząć nam zależeć na tym, by eventy stawały się jak najbardziej unikatowe i personalizowane. 

Wydarzenia online nie zaspokajają wszystkich naszych potrzeb. Nie oznacza to oczywiście, że odejdą one w niepamięć – wręcz przeciwnie. Stawiałbym raczej na to, że organizatorzy wydarzeń zdalnych będą musieli dostosować swoją ofertę do coraz to bardziej wymagających klientów – oczekujących wysokiej jakości, szerokiego zasięgu i dostarczenia rzeczowych danych po zakończeniu eventu online.

Event = narzędzie

Mam nadzieję, że w 2023 roku już wszyscy w branży eventowej będą działać z myślą, że organizowanie dla samego organizowania jest naprawdę bez sensu!

Eventy mogą i mają realizować różne cele biznesowe – więcej napisałem o nich tutaj: Czy warto organizować eventy w firmie, a jeśli tak to jak to zrobić? 

Zacznijmy zatem wydarzenia traktować jako narzędzia do realizowania strategii marketingowej, a także działań z zakresu Employer Branding oraz Candidate Experience! Eventy zaczynają realnie wspierać procesy rekrutacyjne – dzięki nim możemy lepiej poznać kandydatów, przygotować dostosowane do ich potrzeb kampanie rekrutacyjne i otrzymać cenny feedback po zakończeniu kampanii. 

Eventy a światowe idee

Wydarzenia, takie jak pandemia koronawirusa i wybuch wojny w Ukrainie, nieco (co jest oczywiście naturalne, biorąc pod uwagę charakter tych wydarzeń) zmieniły optykę w sprawie głównych wyzwań XXI wieku.

W 2023 najprawdopodobniej wrócimy z jeszcze większym zaangażowaniem do dyskusji na temat troski o środowisko. W końcu sprawy związane z klimatem nie przestały mieć znaczenia, a wręcz przeciwnie – negatywne skutki globalnego ocieplenia nasilają się coraz bardziej. A jak to wpływa na branżę eventową? Organizatorzy wydarzeń muszą być gotowi na dostosowanie swojej oferty do współczesnych, zaangażowanych (chociażby tylko emocjonalnie) w sprawy klimatyczne odbiorców.

Popularne będą zatem eventy świadome ekologicznie, wydarzenia przyjazne dla środowiska, dostarczanie rozwiązań wpisujących się w realizowanie celów zrównoważonego rozwoju i działania wspierające ograniczanie ilości odpadów. 

Coraz więcej marek zaczyna również inwestować swoje zasoby w działania z zakresu CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Realne działanie dla otoczenia przedsiębiorstwa może przejawiać się również w ramach event marketingu. Dlatego też puste, bezsensowne wydarzenia, które nie zostawiają po sobie pozytywnego śladu… są już zdecydowanie passé!

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w eventach

W ostatnim czasie dużo mówi się o wykorzystaniu AI w marketingu, próbując jednocześnie przewidzieć, jak jej rozwój wpłynie na pracę grafików czy copywriterów. Sztuczna inteligencja wkracza również zdecydowanym krokiem do świata eventów. A właściwie to staje się narzędziem pracy event managerów.

Eventboty, czyli chatboty ułatwiające pozyskiwanie informacji o konkretnych wydarzeniach, wykorzystanie głębokiego uczenia się” do projektowania bardziej osobistych wrażeń odbiorców, uproszczenie sesji networkingowych (na przykład poprzez kategoryzowanie uczestników), analiza i interpretowanie danych w trakcie zdarzenia (w tym stopnia zaangażowania i satysfakcji uczestników), automatyzacja procesów podczas planowania i organizowania – to tylko kilka z już wdrażanych rozwiązań wykorzystujących AI w eventach. Jak widać, dzięki sztucznej inteligencji możemy znacznie ułatwiać pracę event managerom i wznieść organizowane wydarzenie na wyższy poziom – nie bójmy się zatem nowych technologii w 2023 roku!

VR-owe szaleństwo

A skoro o nowych technologiach już mowa, to warto wspomnieć również o prężnie rozwijającej się gałęzi VR. Team building, współdzielenie emocji z innymi, grywalizacja, synchroniczne pokazy – wszystko to możemy realizować w eventach dzięki wirtualnej rzeczywistości. Staje się ona coraz bardziej znanym i rozpoznawalnym medium.

Jeśli dopasujemy jej treść do grupy docelowej i celu wydarzenia, możemy w prosty sposób (korzystając z gotowych na rynku aplikacji) zachwycić uczestników. Dziś VR oferuje już rozwiązania, które dostosujemy do niemalże każdej branży (w VR-arze można przeprowadzać operację serca, pływać z delfinami, a nawet… uczestniczyć w mszy świętej).

Organizujesz integracje dla pracowników, szkolenia lub konferencje? Sprawdź, czy kolejną realizację uda Ci się wzbogacić o wejście do świata VR!
Rok 2023 będzie czasem nowych rozwiązań eventowych i upowszechnienia się tych, które tworzone są za pomocą nowoczesnych technologii. Jednocześnie wzbudzi potrzebę przekładania filozofii zero-waste na wydarzenia, a na pierwszym miejscu postawi odbiorcę i jego osobiste doświadczenia. Dostosowując naszą ofertę do przewidywanych trendów pamiętajmy także o sytuacji ekonomicznej, mającej również ogromne znaczenie dla branży eventowej. Niestety, część klientów będzie szukała oszczędności właśnie w działaniach eventmarketingowych, dlatego warto przygotować dla nich, korzystne dla obu stron, propozycje.

Zobacz inne treści dotyczące event marketingu: