logo kalewski

+48 530 335 006 / hello@kalewski.com

BLOG

Czy zdalne świętowanie ma sens?

WIRTUALNA-01

Pandemia, jak nic innego nauczyła nas organizować eventy online, także te niecodzienne, jak chociażby firmową wigilię. Co wiemy dzisiaj na temat świątecznych form zdalnych? Czy ta forma może na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń w Twojej firmie? Przeczytaj o konkretnych pomysłach na zdalne Święta w pracy i wnioskach zbieranych przez prawie dwa lata – ta wiedza może Ci się przydać, nawet jeśli już dawno zapomniałeś o Covidzie! 

Wigilia online w Twojej firmie – kiedy to rozwiązanie się sprawdza?

Niestety, obserwując sytuację w Azji nie mamy pewności, czy SARS-COV-2 nie nawiedzi kolejny raz naszego miejsca pracy. Powody sanitarne nie są jednak jedynymi powodami, dla których część pracodawców zdecyduje się w tym roku na świąteczne spotkanie w formie zdalnej.

W niektórych środowiskach pracy (na przykład wśród przedstawicieli branży IT lub innych, które opierają się głównie na pracy zdalnej) wydarzenia online weszły już do organizacyjnych standardów. Zebranie w jedno miejsce pracowników z różnych miast – funkcjonujących offline i online – bywa zbyt dużym wyzwaniem logistycznym. Spotkać się online dla takich zespołów jest po prostu wygodniej i, biorąc pod uwagę postpandemiczne przyzwyczajenia, nie jest to nienaturalne. Do tego dochodzi aspekt finansowy — wigilia online to znacznie mniejsze koszty niż impreza na sali, noclegi dla przyjezdnych itd.

Jeśli jesteś w tym roku odpowiedzialny za przygotowanie zdalnego świątecznego spotkania, możesz opierać się na doświadczeniach innych – w końcu to nie pierwszy grudzień, w którym będą odbywały się takie wydarzenia. Wykorzystaj sprawdzone pomysły z poprzednich lat i przygotuj wyjątkową wigilię, na którą nie trzeba będzie wychodzić z domu!

Pomysły na wirtualną Wigilię firmową

Przywykliśmy do wideokonferencji, więc zdalne połączenie się na wigilijne spotkanie nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Złożenie życzeń i uroczyste podsumowanie roku może jednak nie wystarczyć, by wszyscy z zadowoleniem wyłączyli komputery i wrócili do przygotowań do świąt w domu… Co w takim razie możesz zorganizować w ramach wirtualnej wigilii firmowej?

 • wspólny unboxing niespodzianek online – zadbaj o przesyłkę świątecznych upominków, która trafi wcześniej do domów pracowników. Dobrze, gdyby prezenty były w miarę możliwości spersonalizowane. Na spotkaniu możesz poprosić o otwarcie paczek i podzielenie się wrażeniami. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie firmowego gadżetu ze świątecznym motywem, na przykład bluz lub kubków z Waszym logiem w wersji bożonarodzeniowej.
 • warsztaty online uzupełniające spotkanie o niestandardową atrakcję. Dzisiaj już wiemy, że wiele aktywności jesteśmy w stanie przenieść na spotkanie zdalne. Potrzebujemy tylko pomysłu na to, czego chcemy się nauczyć
  (mamy szeroki wybór:
  – warsztatów barmańskich,
  – gotowanie,
  – hand made np: robienie świątecznych stroików, komponowanie własnych zapachów, świeczek z węzy pszczelej

i charyzmatycznego prowadzącego, który aktywizuje uczestników po drugiej stronie ekranu. Pamiętaj, że materiały do warsztatów muszą do wszystkich dotrzeć odpowiednio wcześnie!

 • nagranie świątecznego teledysku, czyli integracja i pamiątka na długie lata. Do tego zadania warto przygotować się z wyprzedzeniem, by rozdzielić zadania, ustalić scenariusz i wybrać świąteczną piosenkę, która spodoba się wszystkim!
 • teleturniej online i inne formy grywalizacji – teambuilding w wersji świątecznej. Rywalizacja pobudzi do większego zaangażowania podczas Wigilii. Możesz podzielić uczestników na zespoły, w których pracują na co dzień albo wręcz przeciwnie – zaproponować mieszane składy. Dzięki możliwości tworzeniu pokoi w ramach spotkań online uczestnicy mogą wykonywać przeróżne zadania w małych grupach, a następnie na forum dzielić się rezultatami
 • dedykowaną grę komputerową w wersji multiplayer — obudź ducha rywalizacji drzemiącego w uczestnikach;
 • gala w formie wirtualnego studia — w końcu wigilia to doskonały czas na wręczenie podziękowań i podsumowanie roku pracy firmy;
 • wyzwanie sportowe — w którym to każdy uczestnik indywidualnie pracuje nad wspólnym celem, na przykład przebiegnięcia określonej liczby kilometrów
 • show, standup, kabaret, koncert każdą sztukę da się przenieść do świata online! 
 • akcję CSR-ową — czyli coś pozytywnego dla nas i otoczenia. Wigilię można połączyć z licytacjami online na charytatywny cel lub zbiórkami dla schronisk w miastach, w których pracują poszczególne oddziały.

Bez względu na to, czy nie możesz zorganizować wigilii stacjonarnej ze względów sanitarnych (szalejąca grypa i inne wirusy znacznie ograniczają nasze możliwości), czy jest to trudne ze względów logistycznych lub finansowych, nie rezygnuj ze świątecznej akcji dla Twojej firmy! Jeśli nie masz czasu na przygotowanie atrakcji online, ogranicz spotkanie do złożenia życzeń przez zarząd i drobnego upominku (nawet w formie vouchera dostarczonego online)  – pracownicy na pewno docenią ten gest.

Popandemiczne przyzwyczajenia. Jak świętować bezpiecznie?

Decyzja o zorganizowaniu wigilii w formie stacjonarnej nie oznacza skreślenia zasad dotyczących pandemicznych obostrzeń. Nie chcemy w końcu, by wszyscy goście naszej imprezy się rozchorowali i Święta spędzili w łóżkach. Niestety – w dzisiejszych czasach zorganizowanie eventu dla wielu osób niesie za sobą takie ryzyko. Dlatego przed startem świątecznego spotkania:

 • zadbaj o odpowiednią ilość płynu dezynfekującego i dostęp do dozowników,
 • postaw na przekąski, które nie wymagają dotykania przez gości wspólnych sztućców, czyli tzw. fingerfoods czy małe deserki,
 • możesz umożliwić pracownikom wykonanie testu na COVID-19 przed przyjazdem na spotkanie,
 • nie zapomnij o odpowiedniej wentylacji i wietrzeniu pomieszczenia, w którym odbywa się impreza.

Choć pandemiczne obostrzenia bywają zmorą każdego event managera, pozwalają także wyzwolić w nas kreatywność. Być może w tym roku nie odśpiewacie wspólnie kolędy przy stole, ale za to odkryjecie nowe talenty w ramach świątecznego projektu online? Magia świąt jest przecież nieograniczona! 😉