logo kalewski

+48 530 335 006 / kalewski@gmail.com

BLOG

10 najczęstszych błędów podczas planowania strategii marketingowej w małej firmie

10 najczęstszych błędów podczas planowania strategii marketingowej w małej firmie.

Chcesz otworzyć własną firmę? Jeśli tak, to na pewno zależy Ci również na jak najskuteczniejszej strategii marketingowej. Zanim jednak wskoczysz w wir codziennej walki o klientów i zaczniesz inwestować w reklamy i promocję, zrób krok w tył i upewnij się, że zaraz nie popełnisz żadnego z powszechnych ruchów, które mogą prowadzić do wielkiej porażki…

Oto 10 błędów – uważaj na nie podczas planowania strategii marketingowej małej firmy.

 

1. Wszędzie. Zawsze. Jednocześnie.

„No ale na TikToku to musisz być!”, „Bez strony na Facebooku nawet nie startuj!”, „Załóż grupę i tam opowiadaj o sobie swoim potencjalnym klientom!”… Brzmi znajomo? Niejeden początkujący przedsiębiorca ulega pokusie zakładania kont na wszystkich mediach społecznościowych. Oczywiście, każda platforma charakteryzuje się czymś innym i do kogoś innego trafia. No właśnie! A do kogo chcesz trafić najbardziej? Zamiast próbować być mistrzem wszystkich social mediów, wybierz kanały, które pasują do Twojego biznesu, a przede wszystkim, są zbieżne z nawykami Twoich potencjalnych klientów. Wkładaj swoją energię i pieniądze w to, co ma sens. Na początek zatem zrób dobry research i zweryfikuj, czy dobrze znasz swoich odbiorców!

2. Brak wizji idealnego klienta

A skoro o odbiorcach już mowa, to wiedza o nich przyda Ci się nie tylko podczas wyboru social mediów, w ramach których chcesz się z nimi komunikować. Do nawyków, stylu życia i światopoglądu potencjalnego klienta powinieneś dostosować całą komunikację swojej marki. Idealny klient to taki, który Ci zaufa i zdecyduje się na Twoje usługi czy produkty. Pamiętaj, że nie każdy będzie tym zainteresowany i wcale nie o to chodzi, by dotrzeć do wszystkich! Sprecyzuj wizję idealnego klienta i to właśnie do niego komunikuj to, co robisz w ramach swojego biznesu.

3. Ignorowanie danych 

Łatwo jest zaplątać się w taktykę i przeoczyć szerszy obraz. Podczas codziennych obowiązków zaplanuj czas na śledzenie kluczowych wskaźników wydajności (KPI), takich jak ruch na stronie internetowej, leady i konwersje. Dzięki uważności na dane zyskasz cenny wgląd w to, co działa, a co wymaga poprawy. Analityka jest kluczem do stworzenia powtarzalnych sukcesów, a nie jedynie jednorazowych zwycięstw. 

4. Niedoszacowanie ilości pracy

Warto tworzyć dalekosiężne plany i wspaniałe wizje, ale podczas układania zadań w harmonogramie nie obejdzie się bez stanowczego zejścia na ziemię. Wiele małych firm niewłaściwie szacuje ilości czasu i wysiłku, jaki trzeba włożyć w przeprowadzenie nawet najprostszej kampanii. Upewnij się, że planujesz wystarczająco dużo czasu z wyprzedzeniem i nie odgryzasz więcej, niż możesz przeżuć.

5. Brak zaplanowanego budżetu 

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek przedsięwzięcia marketingowego, należy ustalić realistyczny budżet w oparciu o informacje, takie jak trendy historyczne i benchmarki branżowe. Warto porównać kilka ofert i na bieżąco dywersyfikować kanały oraz formy reklamy.

6. Blado na tle konkurencji

Dzisiejszy rynek jest bardzo zatłoczony – dlatego też musisz czymś się wyróżniać! Zadbaj o wyjątkowy wygląd strony internetowej oraz, charakterystyczne dla Twojego brandu, treści na social mediach. Przeanalizuj to, co w pozytywny sposób różni Cię od marek konkurencyjnych i uczyń to swoim atutem! Włóż dodatkowy wysiłek, aby upewnić się, że twoje kampanie będą wyróżniały się w tłumie.

7. Brak konsekwencji i regularności

Marketing treści jest jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie klientów, ale tylko wtedy, gdy za nim nadążasz! Jeśli regularne publikowanie w social mediach jest dla Ciebie wyzwaniem, możesz ustawić sobie przypomnienia lub poświęcać temu konkretnie określony czas w ciągu dnia pracy. 

8. Brak optymalizacji dla użytkowników mobilnych

Nawet najładniejsza i najciekawsza strona internetowa niewiele zdziała, jeśli nie będzie dało się jej wygodnie przeglądać z poziomu mobile! Pamiętaj, że większość użytkowników internetu korzysta z niego na smartfonach. Brak optymalizacji może Cię drogo kosztować, jeśli weźmiesz pod uwagę zaangażowanie odbiorców i współczynniki konwersji. 

9. Poleganie w zbyt dużym stopniu na działaniach płatnych

Reklama może być skutecznym sposobem na zwiększenie widoczności, ale nie powinna stać się jedyną formą komunikacji. Upewnij się, że kontaktujesz się z potencjalnymi klientami na wiele sposobów, na przykład poprzez SEO i media społecznościowe. Pamiętaj, że budowanie autentycznego wizerunku marki to długotrwały proces, którego dźwignią nie mogą być jedynie działania płatne.

10. Zaniedbywanie długoterminowych relacji

Utrzymywanie się na szczycie świadomości powinno być priorytetem dla każdego właściciela małej firmy. Warto zatem inwestować w programy lojalnościowe czy też rozdawanie nagród. Współczesny klient lubi, gdy do współpracy z nim podchodzi się indywidualnie, a produkty i usługi są w jak najwyższym stopniu spersonalizowane. Sprawdź, jakie masz możliwości w ramach swojego biznesu, aby odpowiadać na takie potrzeby i zadbać o to, by klient został z Tobą na długo! 

Oczywiście – otwieranie nowego biznesu niesie za sobą szereg decyzji do podjęcia. Każdy przedsiębiorca mógłby, na bazie swojej historii, opowiedzieć o pułapkach, które nie były widoczne z poziomu planowania biznesu, a okazały się przeszkodami w rozwoju firmy. Są jednak pewne uniwersalne zasady dotyczące tworzenia strategii marketingowej – i polecam się ich trzymać, by nie popełnić tych najpopularniejszych błędów! 

 

10 najczęstszych błędów podczas planowania strategii marketingowej w małej firmie to nie jedyne wyzwania!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tworzenia i realizowania strategii marketingowej i eventmarketingowej, zapraszam Cię do przeczytania innych tekstów oraz zajrzenia do mojego podcastu i na kanał na YouTubie – @Wejście od zaplecza. Potrzebujesz indywidualnej konsultacji w sprawie strategii Twojej firmy? Sprawdź opcje kontaktu – link! Zapraszam!

To może Cię zainteresować: