logo kalewski

+48 530 335 006 / kalewski@gmail.com

BLOG

Kreatywne rozwiązania technologiczne w eventach. Dodaj magii swojemu wydarzeniu!

Eventy Technologiczne

Organizacja wydarzeń to nie bułka z masłem. Potrzebujesz umiejętności planowania, myślenia kreatywnego, otwartej głowy i mnóstwa planów awaryjnych. W 2023 r. można by powiedzieć, że widzieliśmy na eventach już wszystko: celebryci śpiewający na imprezach firmowych – standard, fotobudka 360 – ale to już było… A gdyby tak zanurzyć się w świat technologii i przenieść ją do świata rzeczywistego?  Immersja w świat kreatywności i myślenia outside the box? Zapraszam do lektury!

Wirtualne wystawy

Wielu event managerów nie chce wracać do czasu pandemii. Nic dziwnego – wszystko się zatrzymało, a eventy z dnia na dzień zostały odwołane. W tym czasie popularność zdobyły  wystawy internetowe. Przeróżne miejsca stawiały na eventy online: od konferencji, przez koncerty, po wystawy.

Collegium XR ósmą edycję festiwalu „Wydział Sztuki w Mieście” prezentował za pomocą wirtualnej wystawy. Organizatorzy wykorzystali narzędzia VR i umożliwili oglądanie wystaw za pomocą avatarów eksplorujących przestrzeń. W końcu potrzeba kontaktu ze sztuką magicznie nie zniknęła wraz z zaleceniem zostania w domu przez szalejący wówczas COVID-19. 

„Zostań w domu, sztuka przyjdzie do Ciebie”

Tak brzmiało hasło Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, które przygotowało bazę wielu wystaw i wydarzeń w czasie pandemii na terenie całego kraju.  Co ciekawe, wiele muzeów zostawiło opcję wirtualnych spacerów po zakończeniu pandemii. Są to między innymi:

Wirtualny spacer zanurza eventu online zanurza uczestnika w event, sprawiając, że człowiek czuje się obecny na wystawie. Dzięki stworzonej wirtualnej rzeczywistości oraz avatarom zachodzi tutaj immersja, czyli zanurzenie w świat wirtualny. Jest to prawdziwy spacer, w którym uczestnik decyduje, w którą stronę się uda, jak długo zatrzyma się przy obrazie i o czym dowie się więcej.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? 

  • przede wszystkim zagłębienie się w temat. Oprócz tego, że człowiek zanurza się w wirtualnej rzeczywistości, jako technologii, to także dużo bardziej angażuje się w oglądanie wystawy,
  • daje to poczucie prawdziwości wydarzenia,
  • dostarcza rozrywki, 
  • pokazuje, jak rozwinięte są możliwości techniczne.

Jakie są wady takiego rozwiązania?

  • bariera technologiczna – tworzenie przestrzeni VR, czy w metaverse nie jest jeszcze dostępne na szeroką skalę, wymaga to specjalnych umiejętności projektowania 3D,
  • budżet – z pewnością jest to droższe rozwiązanie niż te, które zobaczymy na przykładzie warszawskich muzeów,
  • bariera wejścia – nie każdy będzie  w stanie odnaleźć się w nowych technologiach.

Zupełnie inny charakter mają wystawy warszawskich muzeów o bardziej tradycyjnym formacie. Na stronie możemy wybrać interesującą nas wystawę, zobaczyć eksponaty i przeczytać o nich. Brakuje tam jednak elementu spaceru, zanurzenia. 

Jakie są zalety takiego rozwiązania? 

  • budżet – takie wystawy będą z pewnością tańsze, ponieważ nie stosują skomplikowanych technologii,
  • niski próg wejścia – nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, ani umiejętności do uczestniczenia w takiej wystawie

Jakie są wady takiego rozwiązania?

  • słabe zaangażowanie – taka wystawa dostarcza ogrom wiedzy, ale mało rozrywki, może po prostu wydać się mało interesująca dla niektórych grup odbiorców.
  • brak wyróżnienia – w sieci znajdziemy masę podobnych wydarzeń. 

Sięgaj po tego typu rozwiązania, jeśli masz na nie pomysł. Wyróżnienie się w świecie event marketingu to podstawa!  Warto pamiętać także o tym, że wydarzenia online wspierają inkluzywność: są dostępne dla każdego, nie ogranicza nas miejsce, miasto itd.

Aplikacje na eventach

Organizacja wydarzeń, takich jak konferencje, targi czy festiwale to wyzwanie nie tylko logistyczne, ale również komunikacyjne. Efektywna komunikacja z uczestnikami jest bardzo istotna podczas wydarzenia – pozwala na szybki dostęp do informacji oraz interakcję z organizatorami i innymi uczestnikami. W takich przypadkach bardzo pomocne może być użycie aplikacji mobilnej na wydarzeniu. Aplikacje eventowe to nie tylko narzędzie do szybkiej komunikacji, ale także sposób na zwiększenie zaangażowania uczestników i zapewnienie dodatkowych atrakcji. 

Jak wykorzystać aplikacje na eventach? 

Są co najmniej dwie drogi wykorzystania aplikacji mobilnych na wydarzeniach: komunikacja i rozrywka. Aplikacje mobilne mogą służyć do: 

  • oceniania eventu,
  • oceniania prelegentów,
  • komunikacji między uczestnikami i organizatorami,
  • zamieszczenia dodatkowych informacji np. harmonogramu spotkania czy mapy,
  • grywalizacji, która dostarcza dodatkową rozrywkę. 

Wiele konferencji branżowych wykorzystuje aplikacje mobilne do zbierania feedbacku 

o swojej konferencji. Konferencja „I love marketing” za pomocą aplikacji prosi uczestników o ocenę prelegentów. Na tej podstawie wybiera topowe prezentacje, które nagradza, a najlepszych prelegentów zaprasza na kolejne spotkania. 

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do grywalizacji jest Kahoot! czy korzystniejszy budżetowo Mentimeter. Wykorzystuje się go w szkole,, na wykładach akademickich, ale i na eventach. aplikacje są formą rywalizacji opartej na quizie. Jest to doskonałe nawiązanie interakcji z uczestnikami i zmierzenia ich uwagi na prezentacji.

Warto zastosować quiz na szkoleniach, konferencjach branżowych do 30 osób. Należy wtedy pomyśleć o gratyfikacji, nagrodzie dla na przykład trzech pierwszych miejsc w quizie. Taką formę aktywizacji uczestników stosuje Akademia DIMAQ podczas ich Havas Espresso.

VR na eventach – czy to nadal nowa technologia?

Podczas organizacji wydarzenia ważne jest wykorzystanie najnowszych technologii, które zapewnią uczestnikom niezapomniane wrażenia. Jednym z najpopularniejszych obecnie narzędzi jest wirtualna rzeczywistość.

VR to wirtualna rzeczywistość (ang. virtual reality) – jest to obraz w trójwymiarze, wygenerowany komputerowo, pozwalający na zanurzenie się w świecie wirtualnym.  Dzięki wirtualnej rzeczywistości możesz zaangażować wszystkie zmysły uczestników eventu, dostarczając im niesamowitych wrażeń. 

 

Jakie są korzyści z wykorzystania wirtualnej rzeczywistości na Twoim wydarzeniu? 

Przede wszystkim VR pozwala wzbogacić program Twojego wydarzenia o dodatkowe atrakcje. Uczestnicy mogą korzystać z interaktywnych wizualizacji, aby zapewnić sobie nowe doświadczenia. Ponadto wirtualna rzeczywistość umożliwia ciekawsze przedstawienie produktu, czasem wypróbowania go w praktyce.  VR, AR czy metaverse?

Czym jest VR już wiemy, ale warto rozwinąć sobie także definicje dwóch innych pojęć.

AR (ang. augmented reality), czyli rozszerzona rzeczywistość – jest to nałożenie elementów wirtualnych, w czasie rzeczywistym na obraz rzeczywisty, np. filtry na aplikacjach. 

 

Metaverse – jest to stworzony komputerowo obszar zrzeszający ludzi w wirtualnej rzeczywistości, np. Roblox.
Te trzy zjawiska zazębiają się coraz bardziej, pokazując, jak szybko rozwija się technologia. VR bardzo często jest stosowany na eventach, ponieważ jest to jedna z najlepszych rozrywek na każdym wydarzeniu. Można go łatwo adaptować do charakteru imprezy. Dużo rzadziej widzi się wykorzystanie metaverse. To musiałoby łączyć się z tym, o czym pisałem wyżej – wirtualnymi eventami. 

Metaverse jest zupełnie nową technologią. Daje możliwość zaproszenia ludzi na event, by byli w jednym miejscu, a tak naprawdę mogą być na całym świecie.

Eventy w metaverse

W 2023 po raz pierwszy zdecydowano się przenieść Fashion Week do metaverse. Oczywiście tradycyjne pokazy mody również się odbyły, ale nowością były te w przestrzeni wirtualnej. Była to seria 4 pokazów pod hasłem Future Heritage. Wydarzenie składało się z pokazów mody, afterparty, rozmów, zakupów. Można było tam zobaczyć tak kultowe brandy, jak Dolce&Gabbana czy Tommy Hilfiger. 

 Istnieje mnóstwo narzędzi do wykorzystania na Twoim evencie..Od prostych aplikacji do oceny prelegentów, przez zanurzenie uczestników w świecie wirtualnym jako rozrywkę, do całkowicie futurystycznego wydarzenia w metaverse. 

Artykuły które mogą Cię zainteresować: