Event Marketing Institute Sp. z o.o.
Iwonicka 3, 60-473 Poznań
NIP 7812066079
REGON 527890052
KRS 0001090243
REGON 527890052
KRS 0001090243
© 2024 Kalewski copy
Nawet przy najlepszym przygotowaniu do eventu nie możemy mieć pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z założeniami. Dobry plan awaryjny pozwala jednak ograniczyć ryzyko i skutecznie zarządzać kryzysem, minimalizując jego negatywne konsekwencje. Poznaj najczęstsze potencjalne zagrożenia oraz sprawdzone metody ich zapobiegania i rozwiązywania.
Każde wydarzenie niesie ze sobą ryzyko nieprzewidzianych sytuacji. Choć nie da się ich całkowicie wyeliminować, warto znać potencjalne zagrożenia i odpowiednio się na nie przygotować. Najczęstsze problemy podczas eventów to:
Odpowiednio przygotowany plan awaryjny pozwala organizatorom szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje i minimalizować ich wpływ na przebieg wydarzenia. Należy przy tym uwzględnić różne scenariusze zdarzeń oraz wyznaczyć osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej.
Przede wszystkim przed eventem trzeba przeprowadzić ocenę potencjalnych zagrożeń. W tym celu można odpowiedzieć na pytania:
Dla każdego potencjalnego zagrożenia należy opracować jasne procedury dotyczące postępowania. Przykładowo w przypadku awarii sprzętu trzeba zapewnić dostęp do zapasowego mikrofonu, alternatywnej platformy streamingowej lub natychmiastową interwencję technika. Z kolei w sytuacji zagrożenia zdrowia uczestnika należy zadbać o szybki dostęp do służb medycznych i jasno określone miejsce pierwszej pomocy, natomiast w razie konieczności ewakuacji – dobrze oznaczone drogi ewakuacyjne, współpraca z ochroną i służbami ratunkowymi.
W każdej sytuacji należy jasno określić, kto w razie kryzysu podejmuje decyzje i jakie są jego kompetencje. Zespół powinien obejmować:
Na wszelki wypadek warto także przygotować plan B, który będzie można sprawnie wdrożyć w razie wystąpienia niesprzyjających okoliczności. Może to być dodatkowe źródło zasilania w przypadku awarii prądu czy alternatywna przestrzeń w razie złych warunków pogodowych.
W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej na evencie konieczne jest szybkie rozpoznanie, podjęcie odpowiednich działań i sprawna komunikacja. Oto najważniejsze kroki skutecznego zarządzania kryzysem.
Organizatorzy powinni oszacować skalę problemu i jego potencjalne konsekwencje. Muszą ocenić, czy problem można rozwiązać bez przerywania wydarzenia, czy istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników oraz jakie osoby lub zespoły należy zaangażować w rozwiązanie sytuacji.
W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia uczestników konieczna jest natychmiastowa interwencja służb ratunkowych. Organizatorzy powinni mieć do dyspozycji przeszkolony personel medyczny oraz wyznaczone osoby odpowiedzialne za kontakt z ochroną i strażą pożarną. W sytuacji problemów technicznych niezbędne jest szybkie zaangażowanie zespołu IT i obsługi technicznej, a w razie kryzysu wizerunkowego – ekspertów z zakresu PR.
Jasna i przejrzysta komunikacja pozwala uniknąć chaosu i paniki. W zależności od sytuacji warto informować uczestników o problemie i podejmowanych działaniach poprzez ekrany LED, aplikację eventową lub media społecznościowe. Dodatkowo personel musi otrzymać spójne instrukcje, aby wszyscy działali zgodnie z tym samym schematem. Należy przy tym unikać niepotrzebnego dramatyzmu – komunikaty powinny być rzeczowe i uspokajające.
W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej brak jasnych informacji może prowadzić do chaosu, niepotrzebnej paniki i negatywnych komentarzy w mediach społecznościowych. Organizatorzy muszą działać szybko, ale w sposób przemyślany, aby utrzymać kontrolę nad sytuacją.
Na wypadek sytuacji kryzysowej należy przygotować krótkie, konkretne komunikaty, które w rzeczowy i spokojny sposób informują o problemie. Powinny wyjaśniać podjęte działania oraz precyzyjnie wskazywać, co uczestnicy powinni zrobić – pozostać na miejscach, udać się do wyznaczonej strefy czy skorzystać z aplikacji eventowej.
Organizatorzy powinni równolegle monitorować sytuację w social mediach i odpowiadać na pojawiające się komentarze. Dlaczego? Brak reakcji może zostać odebrany jako ignorowanie problemu. Nawet jeśli sytuacja jest w trakcie rozwiązywania, warto informować o postępach. Jeżeli kryzys jest wynikiem niedociągnięć organizacyjnych, należy otwarcie przyznać się do problemu i wskazać, jakie kroki zostaną podjęte, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Co ważne, trzeba przez cały czas zachowywać profesjonalizm i unikać konfrontacji.
Gdy kryzys zostanie zażegnany, ważne jest, aby zadbać o odbudowanie relacji z uczestnikami. W pierwszej kolejności należy wystosować przeprosiny – szczególnie jeśli sytuacja miała negatywny wpływ na doświadczenia uczestników. Warto również podsumować działania naprawcze, a w razie możliwości można zaoferować rekompensatę – zniżkę na bilety kolejne wydarzenie czy dostęp do dodatkowych materiałów.
Parafrazując: kryzysy na eventach wybuchają nie tylko w weekendy. Jednak dobrze przygotowany plan awaryjny, szybka reakcja i skuteczna komunikacja pozwalają ograniczyć ich negatywne skutki i sprawnie przywrócić wydarzenie na właściwe tory.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje wydarzenie jest odpowiednio zabezpieczone i przygotowane na nieprzewidziane sytuacje, skontaktuj się ze specjalistą z zakresu organizacji eventów firmowych i biznesowych. Razem stworzymy plan awaryjny, który zapewni sprawny przebieg eventu i bezpieczeństwo jego uczestników.
Dołącz do społeczności świadomych marketerów i otrzymaj pakiet bonusów za darmo! 🎉 Co 2 tygodnie wyślemy Ci też newsletter pełen konkretnych inspiracji z obszaru marketingu doświadczeń.