logo kalewski

+48 530 335 006 / hello@kalewski.com

BLOG

Kolorowe skarpetki, czyli kampanie marketingowe z osobami z zespołem Downa

CorkMural_DSI

Dziś 21 marca – pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa – nawiązuje do trisomii 21. chromosomu. Autorzy kampanii społecznych co roku prezentują coraz to nowe pomysły, mające na celu zwiększenie świadomości na temat praw osób z zespołem Downa i włączania ich we wszelkie aspekty życia społecznego. Przeczytaj ten artykuł i poznaj pięć nieoczywistych sposobów na poruszanie tego tematu – w mediach społecznościowych, za pomocą spotów czy nawet w outdoorze!

Down Syndrome Answers, czyli dowiedz się u źródła

Gdzie szukamy pomocy i odpowiedzi, kiedy okazuje się, że nasze dziecko najprawdopodobniej nie będzie rozwijało się tak, jak jego rówieśnicy? Oczywiście – wątpliwości rozwijamy u lekarzy i specjalistów. W pierwszym odruchu wykorzystamy jednak pewnie wyszukiwarkę… „Od którego rodzica pochodzi zespół Downa?”, „Jak długo żyją osoby z zespołem Downa?”, „Czy osoby z zespołem Downa mogą mieć dzieci?” – to tylko niektóre z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców w Google.

W 2016 roku kanadyjska agencja wykorzystała ten motyw i do udzielania odpowiedzi na nurtujące społeczeństwo pytania zaprosiła głównych bohaterów tychże wątpliwości – osoby z zespołem Downa. Jednym z celów kampanii było to, by rodzice, dowiadując się o tym, że ich nienarodzone dziecko jest dotknięte genetyczną nieprawidłowością, mieli szansę otrzymać rzetelne odpowiedzi bez ryzyka trafienia na pouczające czy straszące treści w internecie.  Jedną z odpowiedzi możecie zobaczyć w filmie:

 

Zespół Up

Przenieśmy się do Kolumbii – to tam powstał pomysł na próbę zrezygnowania z piętnującego i kojarzącego się z brakami słowa „Down”. Zaprezentowany spot przekonuje pary oczekujące na poród, że dziecko z trisomią 21. chromosomu może osiągnąć sukces i w dorosłym życiu – tak jak Daniel, Tatiana, Juan José i Lisa – wykorzystywać w pełni swoje największe talenty i umiejętności.

 

 

Ridiculous excuses not to be inclusive 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie wymówki słyszą rodzice i opiekunowie osób z zespołem Downa dotyczące tego, że ich dziecko nie może – współuczestniczyć w grupowych aktywnościach, rozwijać swoje umiejętności czy po prostu spędzać czas z rówieśnikami?
„Mamy w naszej grupie już dziecko takie, jak ty”, „Zabrakło nam krzeseł”, „Zamknęliśmy dosłownie przed chwilą rejestrację”…

CoorDown, czyli organ odpowiedzialny za ochronę praw osób z zespołem Downa we Włoszech kilka dni temu wystartował z przyciągającą – dzięki muzyczno-komediowej formule – kampanią, pokazującą, że nie istnieje usprawiedliwienie dla dyskryminacji. Drobne wydarzenia i żenujące wymówki, pewnie przez większość z nas nawet nie dostrzegane, składają się na ogromne zjawisko wykluczenia osób z zespołem Downa z życia społecznego. Spot obnaża fałszywe intencje osób, które – przez swoje lenistwo albo zwyczajną niechęć – wciąż wykluczają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

„Nie musisz mówić do mnie z góry” 

Z okazji 50. rocznicy organizacji Down Syndrome Ireland, zorganizowano kampanię skupiającą się na temacie kultury integracji. 60-metrowy mural i wizyta 11-letniego twórcy internetowego z zespołem Downa u premiera Irlandii stały się początkiem dyskusji na temat nowych, 21 pomysłów, oczekiwań i żądań organizacji DSI co do włączania osób z zespołem Downa w życie społeczne Irlandii. 

Dear Future Mom

Wzruszająca włoska kampania społecznościowa prezentująca przesłanie od 15 osób z zespołem Downa do przyszłej mamy:

„Being different is just normal”. Jak wielkie marki zastąpiły aktorów osobami z zespołem Downa?

I na koniec – kampania z 2012 roku, także realizowana przez CoorDown. Spot opierał się na odtworzeniu popularnych reklam z udziałem osób z zespołem Downa – m.in. Toyoty czy Pampers. Zastąpienie aktorów osobami rzadko spotykanymi na ekranach telewizorów czy billboardach miało za zadanie zachęcić społeczeństwo do większej otwartości na co dzień. 

Wystawa influencerów: „You-Can’t-Put-Me-Down-Syndrome”


„On nie będzie pasował. Zawsze jest adopcja. Nie będzie chodzić ani mówić. To życie pełne problemów. Będzie bardzo trudne. Będzie ciężarem…”

Wystawa Parlamentu You-Can’t-Put-Me-Down Syndrome szturchnęła posłów i parlamentarzystów, w czasie rzeczywistym, do poparcia zobowiązania: „Popieram żądanie zakończenia obecnej praktyki, że lekarze oferują oczekującemu rodzicowi ich opcje, w tym przerwali ciążę oparte wyłącznie na diagnozie zespołu Downa”.Kampania społeczna spotkała się z ogromnie pozytywnym odzewem ze strony całej społeczności Down syndrome UK

How I Know Including People With Down Syndrome Is A Good Thing

Dziś 21 marca, więc m.in. w szkołach, instytucjach czy w mediach społecznościowych przewijać się będzie temat tolerancji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Dzięki kampaniom opisanym w tym artykule, na kwestię różnorodności i inkluzywności w naszych organizacjach spojrzeć możemy wieloaspektowo. Najważniejsze, co z nich wyciągam to jednak to, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by nie tylko przekonywać społeczeństwo do tego, jak wiele mogą osiągnąć osoby z zespołem Downa, ale i że definiowanie tych ludzi przez pryzmat choroby zamyka nam tak naprawdę całą dyskusję.

Na koniec – zostawiam link do wystąpienia na TedX, którego autor podsumuje to sto razy lepiej!

https://www.ted.com/talks/matthew_schwab_how_i_know_including_people_with_down_syndrome_is_a_good_thing