Event Marketing Institute Sp. z o.o.
Iwonicka 3, 60-473 Poznań
NIP 7812066079
REGON 527890052
KRS 0001090243
REGON 527890052
KRS 0001090243
© 2024 Kalewski copy
Dziś 21 marca – pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa – nawiązuje do trisomii 21. chromosomu. Autorzy kampanii społecznych co roku prezentują coraz to nowe pomysły, mające na celu zwiększenie świadomości na temat praw osób z zespołem Downa i włączania ich we wszelkie aspekty życia społecznego. Przeczytaj ten artykuł i poznaj pięć nieoczywistych sposobów na poruszanie tego tematu – w mediach społecznościowych, za pomocą spotów czy nawet w outdoorze!
Gdzie szukamy pomocy i odpowiedzi, kiedy okazuje się, że nasze dziecko najprawdopodobniej nie będzie rozwijało się tak, jak jego rówieśnicy? Oczywiście – wątpliwości rozwijamy u lekarzy i specjalistów. W pierwszym odruchu wykorzystamy jednak pewnie wyszukiwarkę… „Od którego rodzica pochodzi zespół Downa?”, „Jak długo żyją osoby z zespołem Downa?”, „Czy osoby z zespołem Downa mogą mieć dzieci?” – to tylko niektóre z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców w Google.
W 2016 roku kanadyjska agencja wykorzystała ten motyw i do udzielania odpowiedzi na nurtujące społeczeństwo pytania zaprosiła głównych bohaterów tychże wątpliwości – osoby z zespołem Downa. Jednym z celów kampanii było to, by rodzice, dowiadując się o tym, że ich nienarodzone dziecko jest dotknięte genetyczną nieprawidłowością, mieli szansę otrzymać rzetelne odpowiedzi bez ryzyka trafienia na pouczające czy straszące treści w internecie. Jedną z odpowiedzi możecie zobaczyć w filmie:
[video width="1280" height="720" mp4="https://kalewski.com/wp-content/uploads/2023/03/Can-a-person-with-Down-syndrome-ride-a-bike-1.mp4"][/video]
Przenieśmy się do Kolumbii – to tam powstał pomysł na próbę zrezygnowania z piętnującego i kojarzącego się z brakami słowa „Down”. Zaprezentowany spot przekonuje pary oczekujące na poród, że dziecko z trisomią 21. chromosomu może osiągnąć sukces i w dorosłym życiu – tak jak Daniel, Tatiana, Juan José i Lisa – wykorzystywać w pełni swoje największe talenty i umiejętności.
[video width="852" height="480" mp4="https://kalewski.com/wp-content/uploads/2023/03/Untitled.mp4"][/video]
Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie wymówki słyszą rodzice i opiekunowie osób z zespołem Downa dotyczące tego, że ich dziecko nie może – współuczestniczyć w grupowych aktywnościach, rozwijać swoje umiejętności czy po prostu spędzać czas z rówieśnikami?„Mamy w naszej grupie już dziecko takie, jak ty”, „Zabrakło nam krzeseł”, „Zamknęliśmy dosłownie przed chwilą rejestrację”...
[video width="960" height="720" mp4="https://kalewski.com/wp-content/uploads/2023/03/RIDICULOUS-EXCUSES-NOT-TO-BE-INCLUSIVE-_-World-Down-Syndrome-Day-2023.mp4"][/video]
CoorDown, czyli organ odpowiedzialny za ochronę praw osób z zespołem Downa we Włoszech kilka dni temu wystartował z przyciągającą – dzięki muzyczno-komediowej formule – kampanią, pokazującą, że nie istnieje usprawiedliwienie dla dyskryminacji. Drobne wydarzenia i żenujące wymówki, pewnie przez większość z nas nawet nie dostrzegane, składają się na ogromne zjawisko wykluczenia osób z zespołem Downa z życia społecznego. Spot obnaża fałszywe intencje osób, które – przez swoje lenistwo albo zwyczajną niechęć – wciąż wykluczają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Z okazji 50. rocznicy organizacji Down Syndrome Ireland, zorganizowano kampanię skupiającą się na temacie kultury integracji. 60-metrowy mural i wizyta 11-letniego twórcy internetowego z zespołem Downa u premiera Irlandii stały się początkiem dyskusji na temat nowych, 21 pomysłów, oczekiwań i żądań organizacji DSI co do włączania osób z zespołem Downa w życie społeczne Irlandii.
Wzruszająca włoska kampania społecznościowa prezentująca przesłanie od 15 osób z zespołem Downa do przyszłej mamy:
[video width="1280" height="720" mp4="https://kalewski.com/wp-content/uploads/2023/03/D2.mp4"][/video]
I na koniec – kampania z 2012 roku, także realizowana przez CoorDown. Spot opierał się na odtworzeniu popularnych reklam z udziałem osób z zespołem Downa – m.in. Toyoty czy Pampers. Zastąpienie aktorów osobami rzadko spotykanymi na ekranach telewizorów czy billboardach miało za zadanie zachęcić społeczeństwo do większej otwartości na co dzień.
[video width="640" height="360" mp4="https://kalewski.com/wp-content/uploads/2023/03/TOYOTA-per-la-Giornata-Mondiale-sulla-Sindrome-di-Down-21-Marzo-2012.mp4"][/video][video width="640" height="360" mp4="https://kalewski.com/wp-content/uploads/2023/03/PAMPERS-per-la-Giornata-Mondiale-sulla-Sindrome-di-Down-21-Marzo-2012.mp4"][/video]
"On nie będzie pasował. Zawsze jest adopcja. Nie będzie chodzić ani mówić. To życie pełne problemów. Będzie bardzo trudne. Będzie ciężarem..."
Wystawa Parlamentu You-Can't-Put-Me-Down Syndrome szturchnęła posłów i parlamentarzystów, w czasie rzeczywistym, do poparcia zobowiązania: "Popieram żądanie zakończenia obecnej praktyki, że lekarze oferują oczekującemu rodzicowi ich opcje, w tym przerwali ciążę oparte wyłącznie na diagnozie zespołu Downa".Kampania społeczna spotkała się z ogromnie pozytywnym odzewem ze strony całej społeczności Down syndrome UK
Dziś 21 marca, więc m.in. w szkołach, instytucjach czy w mediach społecznościowych przewijać się będzie temat tolerancji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Dzięki kampaniom opisanym w tym artykule, na kwestię różnorodności i inkluzywności w naszych organizacjach spojrzeć możemy wieloaspektowo. Najważniejsze, co z nich wyciągam to jednak to, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by nie tylko przekonywać społeczeństwo do tego, jak wiele mogą osiągnąć osoby z zespołem Downa, ale i że definiowanie tych ludzi przez pryzmat choroby zamyka nam tak naprawdę całą dyskusję.
Na koniec – zostawiam link do wystąpienia na TedX, którego autor podsumuje to sto razy lepiej!
Dołącz do społeczności świadomych marketerów i otrzymaj pakiet bonusów za darmo! 🎉 Co 2 tygodnie wyślemy Ci też newsletter pełen konkretnych inspiracji z obszaru marketingu doświadczeń.