Event Marketing Institute Sp. z o.o.
Iwonicka 3, 60-473 Poznań
NIP 7812066079
REGON 527890052
KRS 0001090243
REGON 527890052
KRS 0001090243
© 2024 Kalewski copy
CSR to koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu, która w środowisku biznesowym zyskuje coraz większe znaczenie – zwłaszcza w przypadku dużych organizacji o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym. Działania CSR mogą nie tylko przynieść szereg korzyści samej firmie, ale też mieć pozytywny wpływ na środowisko czy lokalną społeczność. Dowiedz się, czym jest CSR, na czym polega i co można zyskać, podejmując akcje CSR.
CSR (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, to koncepcja polegająca na stworzeniu strategii zarządzania, w ramach której firma uwzględnia interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi interesariuszami. Organizacja społecznie odpowiedzialna, która podejmuje akcje CSR, inwestuje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z otoczeniem. Co więcej, informuje o swoich działaniach, co przekłada się na wzrost konkurencyjności firmy oraz przyczynia do kształtowania warunków sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu.
Zgodnie z normą ISO 26000, opublikowaną przez Międzynarodową Organizację Standaryzacyjną w 2010 roku, wyróżnia się 7 głównych obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu:
Akcje CSR podejmowane przez przedsiębiorstwo mogą dotyczyć różnych obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu – powinny być bowiem dopasowywane do branży i sposobu funkcjonowania firmy. Ważne jest jednak, by zaplanowana strategia miała jasną i przejrzystą formę oraz uwzględniała zaangażowanie partnerów biznesowych oraz współpracę z lokalnymi organizacjami.
Jakie są najczęściej wykorzystywane narzędzia społecznej odpowiedzialności biznesu? Akcje CSR mogą przybierać różną postać, a mogą to być:
Wprowadzenie akcji CSR do polityki firmowej może nieść ze sobą liczne korzyści dla przedsiębiorstwa, takich jak:
Społeczna odpowiedzialność biznesu zyskuje coraz większe znaczenie również z uwagi na wzrost świadomości społecznej. Przykładem akcji CSR mogą być działania Funduszu Żubra, który został powołany przez markę Żubr należącą do Kompanii Piwowarskiej. Jak można przeczytać na stronie, misją Funduszu Żubra jest zachować to, co w dzikiej przyrodzie najcenniejsze i budować świadomość, jak ważna jest ochrona jej bogactwa. W ramach prowadzonych akcji Fundusz Żubra skupia się na ochronie najcenniejszych pod względem naturalnym obszarów Polski, na których żyją zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, oraz współpracuje z parkami narodowymi i organizacjami pożytku publicznego.
Źródło: https://funduszzubra.pl/nasza-dzialalnosc
Przykładem akcji CSR realizowanych zarówno na skalę ogólnopolską, jak i lokalną, mogą być natomiast działania wrocławskiego centrum handlowego Wroclavia. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu centrum wprowadza ekologiczne rozwiązania, organizuje lub bierze udział w akcjach społecznych oraz edukuje klientów w zakresie podejmowania mądrych decyzji zakupowych.
Źródło: https://www.westfield.com/poland/wroclavia/csr
I choć są to duże brandy, akcje CSR mogą przynieść liczne korzyści także mniejszym organizacjom, wspierając budowanie pozytywnego wizerunku zarówno wśród klientów, jak i pracowników, zwiększając lojalność konsumentów oraz przynosząc ogrom osobistej satysfakcji.
Dołącz do społeczności świadomych marketerów i otrzymaj pakiet bonusów za darmo! 🎉 Co 2 tygodnie wyślemy Ci też newsletter pełen konkretnych inspiracji z obszaru marketingu doświadczeń.