logo kalewski

+48 530 335 006 / hello@kalewski.com

BLOG

Co to jest event? Rodzaje eventów i cel ich organizacji

header_1

Choć słowo event zadomowiło się już w języku polskim i znajduje się w powszechnym użyciu, nie dla wszystkich jest jasne, co dokładnie oznacza i do czego się odnosi. Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że event to nic innego jak wydarzenie. W rzeczywistości jednak pojęcie to jest znacznie szersze – dowiedz się, co to jest event, jakie mogą być jego rodzaje i w jakim celu organizuje się eventy.

 

Event – co to właściwie znaczy?


Jak już wiesz, pochodzące z języka angielskiego słowo event po polsku znaczy tyle co wydarzenie lub zdarzenie, ale tłumaczy się je także jako imprezę. Jaka jest natomiast jego definicja? Okazuje się, że nawet w języku angielskim próby zdefiniowania eventu trwały około… 20 lat. Z czego to wynika? Przede wszystkim z pojemności tego terminu i niejasnych granicach znaczeniowych – eventy mogą bowiem przybierać różną formę i są organizowane we wszystkich grupach społecznych.

W latach 90. XX wieku Donald Getz i J.J. Goldblatt określili event jako coś specjalnego, wyjątkowego i unikatowego, co wykracza poza codzienne doświadczenie i spełnia określone potrzeby. Idea ta została powszechnie przyjęta, choć wciąż jest rozwijana o aspekty związane z procesem zarządzania eventami, na który składają się: projektowanie, planowanie, organizacja, produkcja i ewaluacja. Obecnie podkreśla się, że bez tych elementów, wymagających pracy, logistyki i koordynacji, wykreowanie nowych przeżyć i stworzenie pola do nowych doświadczeń nie byłoby możliwe.

Podsumowując: co to jest event? Event najczęściej definiuje się jako wydarzenie, które zostało zaplanowane i zorganizowane w celu osiągnięcia konkretnego efektu oraz dla zaspokojenia określonych potrzeb, takich jak promocja, rozrywka, edukacja czy integracja danej społeczności. Dla uczestników event powinien być okazją do odczuwania rekreacyjnych, kulturalnych lub społecznych przeżyć, które wykraczają poza ich codzienne doświadczenia.


Najpopularniejsze rodzaje eventów

 

Jako że eventy mają bardzo szeroki zakres znaczeniowy, mogą też przybierać różnorodną postać. Eventy można podzielić, biorąc pod uwagę charakter wydarzenia: kulturalny, rozrywkowy czy sportowy. Jednak istotnym kryterium, które determinuje rodzaj eventu, jest również cel, w jakim organizowane jest wydarzenie. Do najpopularniejszych rodzajów eventów należą:

  • eventy biznesowe, korporacyjne i firmowe – szkolenia, targi, spotkania, warsztaty, konferencje czy wyjazdy dla pracowników, które mają za zadanie wspierać realizację różnych celów przedsiębiorstwa;
  • eventy marketingowe – najczęściej ich celem jest promocja i reklama oferowanych produktów lub usług, ale mogą służyć także ułatwianiu kontaktów i budowaniu relacji sprzedających z kupującymi;
  • eventy rozrywkowe i rekreacyjne – jednorazowe lub cykliczne wydarzenia organizowane w celach rozrywkowych. Do tej grupy zaliczają się m.in. koncerty, wystawy czy ceremonie wręczania nagród;
  • eventy sportowe – zawody i turnieje skoncentrowane wokół jednej lub kilku dyscyplin sportowych, polegające na czynnym uczestnictwie w konkurencjach lub obserwowaniu zmagań. Imprezy sportowe mogą odbywać się na stadionach, w zamkniętych halach widowiskowych lub na wyznaczonych trasach (maratony, wyścigi kolarskie);
  • eventy obywatelskie i rządowe – organizowane w ramach partii politycznych, instytucji, wspólnot czy samorządów, np. w formie spotkań z kandydatami na stanowiska polityczne. Tego typu eventy najczęściej odbywają się w przestrzeni publicznej, dzięki czemu są dostępne dla większej grupy potencjalnych zainteresowanych;
  • eventy społeczne – obejmują zarówno wydarzenia świeckie, jak i religijne, odbywające się w celu świętowania lub upamiętnienia jakiejś okazji, w których zwykle biorą udział wyłącznie zaproszeni goście;
  • eventy charytatywne – najczęściej planowane przez fundacje lub organizacje charytatywne, choć niekiedy również z inicjatywy osób prywatnych lub publicznych. Ich celem jest pozyskanie środków na określony szczytny cel.


W jakim celu organizuje się eventy firmowe i czy warto to robić?


Eventy firmowe to doskonałe, choć nie zawsze w pełni wykorzystywane narzędzie, które może okazać się pomocne w osiąganiu różnych celów biznesowych przedsiębiorstwa. Eventy firmowe mogą przybierać formę imprezy promocyjnej nowego produktu lub usługi, która oprócz funkcji reklamowych może służyć też budowaniu świadomości i umacnianiu wizerunku marki czy nawiązywaniu relacji z klientami lub potencjalnymi kontrahentami.


Odrębną grupę stanowią wewnętrzne eventy firmowe organizowane w celach szkoleniowych lub integracyjnych. Przynoszą one szereg korzyści zarówno z punktu widzenia przedsiębiorstwa, jak i samych pracowników. Dzięki temu, że zazwyczaj odbywają się w odmiennych niż na co dzień okolicznościach, sprzyjają wzmocnieniu więzi w zespole, ułatwiają komunikację, poprawiają atmosferę w zespole oraz podnoszą morale, co zwiększa motywację i satysfakcję z pracy.


Event firmowy dla pracowników może być także wyrazem uznania dla ich wysiłków, dając im również możliwość odpoczynku i pewnej odskoczni od codziennych obowiązków. Taką funkcję pełnią też jubileusze firmy, które jednocześnie stanowią okazję do uczczenia rocznicy istnienia przedsiębiorstwa, podsumowania osiągniętych wyników i etapu rozwoju organizacji czy wyróżnienia członków zespołu.


Jeśli planujesz event dla swoich pracowników lub klientów, skorzystaj ze wsparcia specjalisty z zakresu organizacji imprez firmowych. W rękach profesjonalisty Twoje wydarzenie zostanie starannie zaplanowane, zorganizowane i zrealizowane w zgodzie z Twoimi celami oraz oczekiwaniami.

Piotr Kalewski specjalista ds eventów

Piotr Kalewski

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.