Organizacja wydarzeń sportowych to świetny sposób zarówno na promocję zdrowego życia, jak i integrację różnych środowisk – czy to lokalnych, czy w świecie biznesu. Jednak planowanie imprezy sportowej nie sprowadza się wyłącznie do znalezienia miejsca na event i publikacji ogłoszenia w serwisie społecznościowym. Sprawdź, jak zorganizować event sportowy krok po kroku.
Dlaczego warto organizować wydarzenia sportowe?
Imprezy sportowe nie są wyłącznie domeną klubów sportowych, szkół czy uczelni wyższych. Tego typu eventy z powodzeniem mogą być organizowane także w prywatnych firmach, przynosząc pracownikom, jak i kadrze kierowniczej liczne korzyści. Przede wszystkim wydarzenia sportowe mogą stanowić niebanalną formę imprezy integracyjnej, podczas której pracownicy mają szansę bliżej się poznać w odmiennych niż na co dzień okolicznościach.
Event sportowy pozwala też na wzmocnienie relacji i więzi w zespole, co w szerszej perspektywie może wspierać codzienną współpracę i zapobiegać nadmiernej rotacji pracowników. Wprowadzenie elementu rywalizacji niekiedy pozwala też na wyłonienie naturalnych liderów, którzy cechują się charyzmą i cieszą autorytetem wśród współpracowników. Z kolei z punktu widzenia właściciela firmy czy kadry kierowniczej, impreza sportowa może być sposobem na kreowanie odpowiedniego wizerunku pracodawcy.
Co więcej, organizacja wydarzenia sportowego może też wspierać budowanie wizerunku firmy zarówno wśród potencjalnych klientów, jak i kontrahentów. Taki event może zostać połączony z akcją charytatywną czy promowaniem określonych postaw lub nawyków, co wspiera budowanie obrazu firmy świadomej i odpowiedzialnej społecznie.
Jak zorganizować imprezę sportową krok po kroku?
Organizacja imprezy sportowej jest przedsięwzięciem wymagającym i czasochłonnym, ale jak najbardziej możliwym do zrealizowania. Proces obejmuje kilka kluczowych etapów, jednak w zależności od skali czy rangi wydarzenia, przygotowania mogą mieć nieco szerszy zakres – przyjrzymy się jednak absolutnym podstawom.
Zdefiniowanie celów i wskaźników imprezy sportowej
Planowanie eventu sportowego należy rozpocząć od wyznaczenia celu, jaki impreza ma spełnić. Wytypowanie konkretnego celu pozwalać nadać kierunek działaniom na poszczególnych etapach planowania oraz późniejszej realizacji. Warto więc zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić wydarzenie: czy event ma mieć charakter rekreacyjny, promować aktywny wypoczynek lub określoną dyscyplinę, towarzyszyć akcji charytatywnej, a może wspierać działania wizerunkowe?
Oprócz ustalenia celu imprezy sportowej, warto też zdefiniować wskaźniki, które pomogą Ci zmierzyć, czy zamierzony efekt został osiągnięty. Mogą mieć one różną postać, ale zwykle jest ona powiązana z celem wydarzenia. Miernikami sukcesu eventu mogą być poprawa poziomu sprzedaży, stworzenie lub wzmocnienie relacji w danej społeczności, zwiększenie zainteresowania aktywnością fizyczną czy wzrost znajomości marki. Niezależnie od wybranego wskaźnika, zwróć uwagę, by był on – zgodnie z zasadą SMART – konkretny, mierzalny, ambitny, realny, określony w czasie.
Określenie formy wydarzenia sportowego
Impreza sportowa nie musi mieć wyłącznie formy zawodów i sprowadzać się do zaciekłej rywalizacji między uczestnikami. Pod pojęciem eventu sportowego może także kryć się wspólny trening, możliwość przetestowania nowego sprzętu, spotkanie ze znanym sportowcem czy warsztaty. Ważne jest jednak, by forma wydarzenia korespondowała z wyznaczonym dla niej celem. By poznać inne punkty widzenia lub pomysłu, w proces przygotowań możesz zaangażować również innych członków zespołu i zrobić burzę mózgów pobudzającą kreatywne myślenie.
Ustalenie grupy uczestników eventu sportowego
To, kto będzie uczestniczył w wydarzeniu sportowym i do jakiej grupy odbiorców powinna trafić informacja, że takowe się odbywa, jest ściśle powiązane ze zdefiniowanym wcześniej celem. Jeśli event ma pełnić funkcję integracyjnej imprezy plenerowej dla pracowników, należy zadbać o to, by wszyscy dowiedzieli się o niej z odpowiednim wyprzedzeniem, by mogli zarezerwować czas w wybranym terminie.
Jeśli wydarzenie ma być organizowane na nieco większą skalę, należy określić, kim powinien być jego uczestnik. Czy są to rodziny z dziećmi, osoby zainteresowane daną dyscypliną, a może mające konkretne hobby? Dzięki temu będzie można przede wszystkim właściwie ukierunkować podejmowane działania promocyjne oraz sposób komunikacji z potencjalnymi odbiorcami.
Stworzenie harmonogramu imprezy sportowej
Każde wydarzenie, nawet organizowane dla niewielkiej liczby uczestników, powinno mieć określony harmonogram. Co ważne, działania należy podzielić na te związane z przygotowywaniem eventu oraz te dotyczące jego późniejszej realizacji. Program wydarzenia sportowego powinien uwzględniać jego przebieg krok po kroku – od powitania gości, przez poszczególne konkurencje, pokazy, przemówienia, warsztaty czy spotkania, aż po wręczenie nagród (jeśli są przewidziane) i podziękowanie przybyłym za wzięcie udziału w evencie.
Podsumowanie wydarzenia sportowego
Decydując się na organizację imprezy sportowej, należy nie tylko zdefiniować jej cele, ale również zweryfikować, czy zostały one osiągnięte. W zależności od tego, jakie korzyści miał przynieść event, można przeprowadzić ankietę wśród współpracowników, sprawdzić wskaźniki sprzedaży czy zlecić badanie dotyczące rozpoznawalności lub wizerunku marki. Na ich podstawie należy wyciągnąć odpowiednie wnioski, które mogą okazać się kluczowe dla powodzenia kolejnych tego typu projektów.
Jeśli jednak czujesz, że organizacja imprezy sportowej jest ponad Twoje siły lub nie masz w zespole wystarczających mocy przerobowych, by wydarzenie zostało dopięte na ostatni guzik, skorzystaj ze wsparcia agencji eventowej lub specjalisty w dziedzinie organizacji imprez firmowych różnego rodzaju. Dzięki temu zyskasz pewność, że przedsięwzięcie zostanie należycie zaplanowane w zgodzie z indywidualnymi oczekiwaniami oraz wyznaczonymi celami.
Czytaj więcej o organizacji imprez firmowych:
Jak zorganizować imprezę promocyjną nowego produktu lub usługi?
Jak zorganizować jubileusz firmy? Poradnik krok po kroku
Jak zorganizować imprezę w plenerze? Praktyczne porady i inspiracje
Jak zaplanować rok marketingowy? O narzędziach, które musisz znać!
Firmowy Shot, czyli jak i po co organizować eventy firmowe?